O czym rozmawiali Kaczyński z Orbanem?

Wymiana doświadczeń – to według ekspertów – główny cel spotkania Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z szefem węgierskiego FIDESZ-u Viktorem Orbanem. Spotkanie polityków miało charakter prywatny. Odbyło się w Niedzicy.

Część obserwatorów sceny politycznej zwraca uwagę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w pewien sposób wzoruje się na działaniach partii Orbana.

Politycy PiS-u podkreślają jednak, że idą własną drogą.

Dr Sławomir Krakowczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego zauważa, że przedstawiciele UE krytycznie oceniają pierwsze reformy PiS-u, tak jak kiedyś w przypadku rządu Orbana. Ekspert ocenia, że rozmowy miały „charakter praktyczny”.

– To na pewno dogranie strategii dotyczącej tego, jak poradzić sobie z zarzutami ze strony Unii Europejskiej, ponieważ zarówno Polska – ze względu na swoje obecnie przeprowadzane reformy – jak i Węgry – już może nie ze względu na reformy, ale ze względu na podejście do kryzysu imigracyjnego – znajdują się pod pręgieżem. To jest kwestia pierwsza. Kwestia druga dotyczy przede wszystkim skorzystania z własnych doświadczeń. Raczej Prawo i Sprawiedliwość będzie korzystać z doświadczeń FIDESZ-u, ale jednak taka wymiana koncepcji, idei i doświadczeń jest ważna. Myślę, że zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony – podkreślił dr Sławomir Krakowczyk.

Media na Węgrzech zauważyły, że wizyta Orbana w Polsce miała miejsce przed planowanymi na dziś rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Prezes PiS-u i szef FISDESZ-u mogli wiec rozmawiać nt. wspólnego stanowiska względem polityki Londynu. Jednym z kluczowych projektów rządu Camerona jest ograniczenia dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl