fot. PAP/EPA

Premier V. Orban: Jesteśmy przyszłością Europy

Mieszkańcy Europy Środkowej mają szansę na zbudowanie nowego sojuszu w oparciu o swe własne interesy narodowe – oświadczył premier Węgier Viktor Orban w wygłoszonym w niedzielę w Budapeszcie przemówieniu podsumowującym rok. Dodał, że Węgry są przyszłością Europy.

Viktor Orban powiedział, że sto lat po „wyroku śmierci”, czyli traktacie w Trianon, na mocy którego Królestwo Węgier straciło ponad 2/3 terytorium, „Węgry wciąż istnieją”.

„Nie tylko żyjemy, ale także uwolniliśmy się z uścisku wrogiego pierścienia krajów” – zapewnił Orban i podkreślił, że Węgry mają dobre stosunki z sąsiednimi państwami: Słowacją, Serbią, Chorwacją i Słowenią.

„Historia dała znowu szansę ludziom z Europy Środkowej na zbudowanie nowego sojuszu w oparciu o ich własne narodowe interesy, pozwalającego nam bronić się przed zagrożeniami zarówno ze wschodu, jak i z zachodu” – wskazał premier.

Viktor Orban powiedział, że w 2010 roku jego rząd postanowił „udowodnić sobie i światu, że wciąż kimś jesteśmy”.

„Uznaliśmy, że albo znajdziemy drogę, albo stworzymy ją sobie sami” – oświadczył i dodał, że w grę wchodziła tylko druga możliwość, bo „droga stworzona przez Brukselę i Waszyngton była nie do zaakceptowania”.

Premier podkreślił, że ostatnia dekada była dla Węgier najlepszą w ciągu stu lat.

„W ostatnich dziesięciu latach nauczyliśmy się też, że Europa nie znajduje się w Brukseli. My jesteśmy Europą i nie musimy zadowalać zmęczonych brukselskich elit. (…) Dawniej myśleliśmy, że Europa jest naszą przyszłością, ale dzisiaj wiemy, że to my jesteśmy przyszłością Europy” – powiedział.

Viktor Orban oświadczył także, że Węgrom udało się przed terminem spłacić dług wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a wzrost gospodarczy kraju na poziomie 4,9 proc. znacznie przekracza europejską średnią. Podkreślił jednak, że gospodarka Węgier jest powiązana z resztą kontynentu, gdyż 85 proc. eksportu trafia do krajów europejskich.

„Więc ich problem jest też naszym problemem. Pytanie tylko, w jakim stopniu będzie naszym problemem” – stwierdził.

Mówiąc o demografii, premier powiedział, że stworzone przez rząd zachęty ekonomiczne dla małżeństw i dużych rodzin pomogły przyhamować spadek liczby ludności, ale potrzebne są dalsze środki. Podkreślił, że mimo wzrostu liczby małżeństw oraz spadku liczby rozwodów i aborcji, „zła wiadomość jest taka, że spadek liczby ludności nie zatrzymał się”.

Viktor Orban ogłosił także założenia pakietu klimatycznego, zgodnie z którym m.in. z okazji narodzin każdego dziecka na Węgrzech ma być sadzone 10 drzew, do 2030 roku zalesienie ma się zwiększyć do 27 proc, a 90 proc. energii wytwarzanej w kraju ma nie pochodzić z węgla.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl