fot. PAP/EPA

USA: ponad 5 tys. strażaków walczy z pożarem w Kalifornii

Od 12 dni trwa walka z ogromnym pożarem w Kalifornii, nazwanym Dixie. Ogień objął obszar wielkości ponad 77 140 hektarów i niszczy budynki, zagrażając wielu innym. W jego ugaszenie zaangażowanych jest ponad 5 tysięcy strażaków i przedstawicieli innych służb.

Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (CAL FIRE) podkreślił, że w niedzielę rano Dixie, który rozgorzał 14 lipca, zniszczył 16 budynków mieszkalnych, komercyjnych i innych. W hrabstwach Butte i Plumas zagrożonych jest 10 700 konstrukcji.

CNN, powołując się na przedstawicieli lokalnych władz, podaje, że niska wilgotność i ograniczony dostęp do odległych, stromych terenów utrudniały strażakom pracę. Zespół ds. oceny szkód ma zbadać zakres zniszczeń, gdy warunki będą bezpieczniejsze. W niedzielę uznano je za „ekstremalne”.

„To jest przerażające. Nigdy przez coś takiego nie przeszłam” – powiedziała CNN zmuszona do ewakuacji mieszkanka Quincy, Cindy Pierson.

Pożary płonące w północnej Kalifornii skłoniły gubernatora Gavina Newsoma do ogłoszenia w piątek stanu wyjątkowego w czterech hrabstwach: Alpine, Lassen, Plumas i Butte. To ostatnie było w roku 2018 miejscem najbardziej śmiercionośnego i niszczycielskiego pożaru w historii Kalifornii.

Według danych Krajowego Centrum Pożarnictwa (NIFC), Dixie jest tylko jednym z 86 dużych pożarów w całym kraju, rozszalałych na obszarze wielkości 566 560 hektarów. Dużo z nich płonie na Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

W niedzielę władze ogłosiły, że biura szeryfa z hrabstw Alpine i El Dorado zaczną eskortować ewakuowanych mieszkańców na tereny objęte ogniem, aby mogli w zależności od bezpieczeństwa odzyskać zwierzęta domowe i ważne dokumenty.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl