Tureckie MSZ: USA i koalicja przeciw IS będą mogły użyć baz lotniczych

Turcja zgodziła się, by bazy lotnicze na południowym wschodzie kraju były wykorzystywane przez USA i koalicję walczącą z Państwem Islamskim (IS) – oświadczyło w komunikacie MSZ w Ankarze. W operacje będą też zaangażowane siły lotnicze Turcji.

„Gabinet Ministrów zatwierdził rozmieszczenie w naszych bazach bezzałogowych i załogowych samolotów Stanów Zjednoczonych i niektórych krajów regionu biorących udział w kampanii lotniczej przeciwko Państwu Islamskiemu” – cytuje oświadczenie MSZ dziennik „Hurriyet Daily News”. „Część tureckich sił lotniczych również otrzyma zadania, z tym samym celem, w operacjach” – głosi komunikat na stronie internetowej resortu.

Ministerstwo dodało, że problem Państwa Islamskiego jest „groźbą o zasadniczym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego Turcji”. Wyraziło oczekiwanie, że współpraca Turcji „przyniesie zmianę” w kampanii przeciwko IS.

Wcześniej w piątek o zgodzie Turcji na wykorzystywanie przez Amerykanów bazy lotniczej Incirlik na południu kraju poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Cytując oświadczenie MSZ agencje zachodnie podają, że chodzi o wykorzystanie więcej niż jednej tureckiej bazy lotniczej.

Informacje te napływają po ostrzałach pozycji IS w Syrii przeprowadzonych w piątek rano przez tureckie lotnictwo. Był to pierwszy turecki atak z powietrza na pozycje IS w Syrii – podkreślają media zachodnie, oceniając to jako „istotną zmianę strategiczną”. Premier Ahmet Davutoglu zapewnił, że ostrzały ze „stuprocentową dokładnością” uderzyły w zamierzone cele i że „usunięto potencjalne zagrożenie”.

Nie wykluczył zarazem dalszych operacji. Zastrzegł, że tureckie samoloty nie naruszyły syryjskiej przestrzeni powietrznej, ale nie wykluczył, że mogą to uczynić w przyszłości. Zaprzeczył zarazem doniesieniom, że Ankara uprzedziła władze w Damaszku o planowanych nalotach.

Celem piątkowych ostrzałów były dwa centra dowodzenia Państwa Islamskiego i punkt zbiorczy dla ochotników – podała Associated Press, powołując się na źródła.

Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka doszło do trzech ostrzałów. Ich wynik to: 9 zabitych bojowników IS, 12 rannych, zniszczony co najmniej jeden pojazd i broń ciężka. Z kolei prywatna turecka agencja Dogan podała, że w ostrzałach zginęło 35 bojowników IS.

Ankara długo opierała się dołączeniu do koalicji pod wodzą USA prowadzącej operacje z powietrza przeciwko IS w Iraku i Syrii. Turcja argumentowała, że ataki wymierzone w dżihadystów mogą rykoszetem umocnić syryjski reżim Baszara el-Asada, głównego wroga Ankary.

Jednak w ostatnim czasie Państwo Islamskie nasiliło aktywność w Turcji. W poniedziałek w ataku w Suruc, przypisywanym IS, zginęły co najmniej 32 osoby.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl