Min. Błaszczak: Są szanse na większą obecność amerykańskich wojsk w Polsce

Obecność amerykańskich wojsk w Polsce może być większa, są na to realne szanse – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO było jednym z tematów, które podjął minister podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Mariusz Błaszczak podczas swojej wizyty w USA spotkał się m.in. z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Jak stwierdził, jest realna szansa na wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

– Ta oferta polska leży na stole. Ja ją uzasadniam względami bezpieczeństwa związanymi przede wszystkim z bezpieczeństwem Polski, ale także całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Oferta spotkała się ze zrozumieniem zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

Polska posiada kilka argumentów, które mają znaczenie w tej sprawie.

– Jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, nasze wojsko jest obecne na Łotwie, w Rumunii. Miałem sposobność odwiedzić polskich żołnierzy w Krajowej w Rumunii. Jesteśmy aktywni, jesteśmy nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale także dawcą, w sposób bardzo intensywny, korzystając z 2 proc. PKB modernizujemy polskie wojsko – zaznaczył szef resortu obrony narodowej.

Przeznaczanie 2 proc. PKB na zbrojenia to warunek, który postawiły Stany Zjednoczone. Polska jako jeden z nielicznych krajów spełnia te wymagania. Decyzja o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich wielonarodowych batalionowych grup bojowych zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj