Genewa: Spotkanie szefów dyplomacji ws. Ukrainy

Wszystkie strony uczestniczące w spotkaniu w Genewie zgodziły się podjąć kroki w celu deeskalacji napięcia na Ukrainie – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Na temat kryzysu ukraińskiego rozmawiali w Genewie szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy. Uzgodnienia w sprawie deeskalacji napięć to wynik „owocnego dnia pracy” uczestników spotkania – powiedział Kerry, dodał jednak, że „słowa teraz muszą zamienić się w czyny”.

Stwierdził też, że jeśli nie dojdzie w najbliższym czasie do deeskalacji napięcia na Ukrainie i Moskwa nie zrobi w tej kwestii żadnych postępów, USA nałożą na Rosję kolejne sankcje. Podczas konferencji prasowej amerykański sekretarz stanu podkreślił, że Waszyngton „oczekuje od Rosjan”, że dowiodą, iż myślą poważnie o załagodzeniu napięć na Ukrainie, gdzie „nie powinno już dojść ponownie do incydentów”.

Po spotkaniu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że uzgodniono wezwanie do rozbrojenia nielegalnych zbrojnych grup i do zwrotu okupowanych gmachów na Ukrainie. Wezwał do niezwłocznego rozpoczęcia szerokiego dialogu narodowego na Ukrainie, apelował o decentralizację w tym kraju, szersze uprawnienia regionów i o większą rolę języka rosyjskiego.

Siergiej Ławrow  powiedział też, że Rosja, Ukraina, Unia Europejska i USA ustaliły, że będą kontynuować rozmowy w innych formatach. Zapewnił, że Rosja nie ma zamiaru wysyłać swych wojsk na Ukrainę.

 

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl