fot. twitter.com

Prezydent USA i premier W. Brytanii rozmawiali telefonicznie nt. prac nad umową handlową

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wyrażają gotowość do negocjacji i zawarcia umowy handlowej. Warunkiem w tej sprawie jest jednak brexit. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to szansa na silne partnerstwo gospodarcze – podkreślają przywódcy obu państw.  

Prezydent Donald Trump odbył wczoraj telefoniczną rozmowę z nowym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Trump wyraził swoje poparcie dla Johnsona i pogratulował mu stanowiska. 

– Myślę, że możemy mieć dobre relacje. Przypuszczam, że Boris Johnson będzie dobrym premierem. Ma to, czego potrzeba na to stanowisko. Wielka Brytania i Brytyjczycy potrzebowali go od dłuższego czasu – podkreślił Donald Trump.  

Przywódcy zgodzili się co do współpracy i partnerstwa obu państw m.in. w zakresie handlu. 

– Pracujemy już nad umową handlową. Myślę, że będzie to bardzo znacząca umowa handlowa – zaznaczył prezydent USA. 

Zostanie ona jednak podpisana najwcześniej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Przeszkadzały nam relacje z Unią Europejską. Mieliśmy bardzo duże utrudnienia w handlu – zaznaczył Donald Trump.

W czasie rozmowy poruszono też kwestię napięć w relacjach z Iranem i próby poprawy sytuacji w Zatoce Perskiej. Rozmowa obu przywódców jest zapowiedzią poprawy relacji brytyjsko-amerykańskich. Wcześniej stosunki na linii Theresa May – Donald Trump były napięte, m.in. z powodu obsady stanowiska brytyjskiego ambasadora w Waszyngtonie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj