[TYLKO U NAS] M. Banaś: Polska budowała swoją przyszłość na wartościach chrześcijańskich i to budowało jej potęgę

Pokolenie okresu międzywojennego, II wojny światowej, opozycji niepodległościowej, „Solidarności” daje nam przykład, jak kochać Polskę. Chcemy się tymi doświadczeniami dzielić z młodzieżą, uczyć historii. Polska budowała swoją przyszłość na wartościach chrześcijańskich i to budowało jej potęgę – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TV Trwam News Szymonem Kozupą, o celu organizacji XXI Forum Polonijnego wiceminister finansów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Marian Banaś.

„W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży” – to tytuł XXI Forum Polonijnego, które odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Chcemy uczyć młodzież historii – zaznaczył wiceminister finansów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Marian Banaś.

– Mówimy o bardzo ważnych sprawach. Mówimy o wychowaniu patriotycznym, o odnowie moralnej i duchowej narodu, ale też rozwoju gospodarczym, bo te dwa elementy będą decydowały o przyszłości Polski. Pierwsze to właściwie pojmowana postawa patriotyczna i głęboki patriotyzm, który ma swoje wzorce. Bo przecież pokolenie okresu międzywojennego, II wojny światowej, opozycji niepodległościowej, Solidarności daje nam przykład, jak kochać Polskę. Chcemy się tymi doświadczeniami dzielić z młodzieżą, uczyć historii. Polska budowała swoją przyszłość na wartościach chrześcijańskich i to budowało jej potęgę – podkreślił.

– Z tego rodzi się uczciwość, sumienie człowieka, zaangażowanie do pracy, lojalność, solidarność. Tego nam potrzeba. Potrzeba nam w państwie dzielenia się z biedniejszymi, bycia czułym na ich niemoc – to właściwie nasz rząd robi, zmienia to, co było zaniedbane. W tym duchu chcemy wychowywać młodzież, by włączała się w prace publiczne. Budujemy wokół siebie wspólnotę i w tej wspólnocie uczymy się dzielić tym, co mamy najlepszego. Nigdy nie zapomnimy o korzeniach. Tam jest Polska, gdzie jest patriotyzm – dodał.

Wiceminister finansów przypomniał, że to właśnie patriotyczne wychowanie pozwoliło przetrwać Polsce najgorsze okresy w historii.

– Patriotyczne wychowanie pozwalało Polsce trwać w okresie zaborów i odzyskać niepodległość, przetrwać najokrutniejszy okres okupacji niemieckiej i sowieckiej i odzyskać Polskę po 1989 roku. Dzisiaj dalej ją odzyskujemy. Nie do końca odzyskaliśmy wolność, bo mamy tyle wolności, ile mamy własności. Jeżeli nie odzyskamy majątku, który został przejęty po 1989 roku w obce ręce, banków, finansów, to niestety to państwo będzie słabe. Rząd PiS zmierza ku temu, by ten majątek odzyskiwać – wskazał Marian Banaś.

RIRM

drukuj