Rośnie zainteresowanie fińskich przedsiębiorców Polską

Dnia 20 listopada do Polski przybywa misja gospodarcza fińskich dostawców czystych technologii dla energetyki i przemysłu. To już trzecia misja gospodarcza z Finlandii w tym roku. Fińska agencja handlu i inwestycji FINPRO potwierdza – rośnie zainteresowanie fińskich przedsiębiorców Polską.

 „W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania Polską ze strony fińskich firm” – mówi Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor warszawskiego biura FINPRO, fińskiej agencji handlu i inwestycji.

„Napływa do nas więcej zapytań, więcej firm poszukuje dystrybutorów na polskim rynku, rośnie liczba misji gospodarczych przyjeżdżających z Finlandii” – dodaje Kirsi-Maarit Poljatschenko.

Ale wzrost zainteresowania Polską dotyczy nie tylko handlu. Jak informuje FINPRO, tylko w ostatnich miesiącach do warszawskiego biura agencji zgłosiły się dwie fińskie firmy zainteresowane inwestowaniem w Polsce.

„Rozmowy trwają. Na tym etapie mogę tylko powiedzieć, że chodzi o firmy produkcyjne” – mówi, pytana o szczegóły, dyrektor warszawskiego biura FINPRO.

W tym roku Polska trafiła na listę kierunków priorytetowych fińskich programów High-performance buildings i Agrotechnology from Finland, zajmujących się propagowaniem wiedzy o fińskich technologiach w świecie.

Polską interesują się firmy z wielu branż – są wśród nich dostawcy czystych technologii dla energetyki i przemysłu, firmy informatyczne, dostawcy wysokoefektywnych technologii budowlanych (high-performance buildings), dostawcy maszyn i urządzeń rolniczych oraz firmy oferujące zaawansowane rozwiązania dla sektora zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj