Szef MSWiA odpowiada na komentarze: Podczas Święta Niepodległości było bezpiecznie

Podczas Święta Niepodległości było bezpiecznie – ocenił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Odnosząc się do komentarzy, zgodnie z którymi policja miała zachowywać się brutalnie wobec działaczy KOD-u, minister stwierdził, że to oni „chcieli doprowadzić do tego, żeby była awantura”.

„Można by powiedzieć w ten sposób: odkąd zmieniła się władza w Polsce, od 2015 roku, Święto Niepodległości jest bezpieczne” – powiedział dziś minister Błaszczak na antenie radiowej Jedynki.

Gdy prowadząca rozmowę zauważyła, że warszawscy działacze tzw. Komitetu Obrony Demokracji mówią o brutalnym potraktowaniu przez policję, minister odparł, że „oni bardzo chcieli doprowadzić do tego, żeby była awantura”.

„Grupa tych ludzi próbowała zablokować Marsz Niepodległości, a więc próbowała ograniczyć prawa innych do tego, żeby cieszyli się ze Święta Niepodległości” – ocenił szef MSWiA.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka „jest taka grupa ludzi w Polsce, którzy nie cieszą się z tego, że Polska jest niepodległa”.

Polityk odniósł się również do tego, że według działaczy KOD-u policja miała używać względem nich wulgarnych słów.

„Po analizie tego materiału okazało się, że doszło do przekłamania; nie padło z ust policjanta nic takiego, co obrażałoby kogokolwiek. To były słowa skierowane do drugiego policjanta i nie były one obraźliwe” – powiedział minister Błaszczak.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował w sobotę, że w całym kraju w 308 wydarzeniach związanymi z obchodami uczestniczyło ponad 65 tys. osób; najwięcej na Marszu Niepodległości – ok. 60 tys.

PAP/RIRM

drukuj