fot. flickr.com

MSWiA ponownie rozpatrzy wniosek o przeniesieniu majątku PKL

Kilka dni temu wojewódzki sąd administracyjny uchylił zgodę poprzedniego rządu na przeniesienie majątku Polskich Kolei Liniowych do zagranicznej spółki Polskie Koleje Górskie. Teraz nowe kierownictwo MSWiA będzie musiało ponownie rozpatrzyć wniosek, dotyczący zgody na sprzedaż ziemi cudzoziemcom.

Skargę do sądu złożył starosta tatrzański Piotr Bąk. Samorządowiec wskazuje, że przejęte tereny mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.

Będziemy starali się, jako uczestnicy w tym postępowaniu, aby uwzględnione były wszystkie argumenty, które przemawiały za tym, aby Polskich Kolei Linowych, a w szczególności zespołu kolei linowych na Kasprowy Wierch, nie sprzedawać. Z różnych powodów: m.in. ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Dlatego, że na obiektach Polskich Kolei Linowych znajdują się instalacje ważne dla bezpieczeństwa i obronności państwa – zwraca uwagę starosta Piotr Bąk.

Decyzja sądu nie jednak prawomocna i przysługuje od niej odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spółka Polskie Koleje Górskie, która w 2013 r. kupiła Polską Kolei Liniową za 215 mln zł, jest bezpośrednio kontrolowana przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu.

Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych wzbudziła wiele kontrowersji, gdyż majątek PKL obejmował, m.in. kolejkę linową na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę oraz wyciągi w Krynicy i Szczawnicy.

RIRM

drukuj