fot. flickr.com

MSWiA chce przeciwdziałać niekontrolowanemu zadłużaniu gmin

Działania MSWiA przeciwko niekontrolowanemu zadłużaniu gmin zakłada projekt zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych. Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Jako przykład niebezpiecznego dla finansów publicznych zadłużania wskazano gminę Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Jej zadłużenie w tym roku wyniosło blisko 400 proc. wysokości rocznego budżetu.

Celem nowelizacji jest wzmocnienie kontrolnej i pomocniczej funkcji wobec samorządu terytorialnego i regionalnych izb obrachunkowych.

Zmiany są potrzebne, bo zadłużane są kolejne pokolenia – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Człowieka.

– Najbardziej patologiczną sytuacją tych gmin, które niemal doprowadziły się do bankructwa są kredyty brane nawet w parabankach. Muszą być przepisy, które uniemożliwią gminom kierowanie swoim budżetem, że w taki sposób są brane kredyty. Rozumiem, że każda gmina chciałaby robić inwestycje, ale branie kredytów w parabankach jest jakimś absurdem. Mamy np. Mazowieckie, które jest najbogatszym województwem o największych dochodach w Polsce, ale jego dług – około 2 mld zł – to sytuacja niezwykle tragiczna, która zadłuża to województwo na 30 lat do przodu – podkreśla Arkadiusz Czartoryski.

Projekt zmian przygotowało MSWiA, we współpracy z resortem finansów. Nowelizacja zakłada objęcie procedurą nadzorczą uchwał samorządów zmieniających uchwałę budżetową, a także uchwał ws. wieloletniej prognozy finansowej.

RIRM

drukuj