fot. PAP/Marcin Obara

MSWiA: polsko-rumuńska deklaracja o współpracy w zakresie ochrony ludności

Resorty spraw wewnętrznych Polski i Rumunii podczas konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie podpisały deklarację o współpracy w zakresie ochrony ludności – poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Deklarację podpisali wiceministrowie spraw wewnętrznych: Bartosz Grodecki i Raed Arafat.

MSWiA przekazało, że celem dokumentu jest m.in.: zmniejszenie ryzyka wystąpienia katastrof i innych sytuacji kryzysowych w Rumunii i w Polsce, ułatwienie koordynacji pomiędzy polskimi i rumuńskimi jednostkami podczas takich wydarzeń, wymiana informacji na temat najlepszych praktyk w zakresie ochrony ludności oraz wzmocnienie wspólnych wysiłków w pozyskiwaniu międzynarodowych funduszy na inicjatywy w tej dziedzinie.

Wiceministrowie Bartosz Grodecki i Raed Arafat, oprócz spraw związanych z ochroną ludności, omówili też kwestie wspierania uchodźców z Ukrainy oraz przeciwdziałania nielegalnej migracji. W rozmowie – jak podał resort – „zwrócono także uwagę na współpracę w zakresie readmisji z państwami trzecimi oraz potrzebę przeciwdziałania instrumentalizacji migracji jako środka wywierania presji na państwa Unii Europejskiej”.

„Ministrowie podkreślili również znaczenie dobrze funkcjonującej strefy Schengen jako kluczowego elementu stabilności Unii Europejskiej” – podało MSWiA.

Wtorkowym rozmowom w Bukareszcie przewodniczyli premier Mateusz Morawiecki i premier Rumunii Nicolae Ciuca.

PAP

drukuj