fot. PAP/EPA

Sz. Szynkowski vel Sęk: Francja i Niemcy atakując Polskę po orzeczeniu TK wykazują się hipokryzją

Wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, mówi, że Francja i Niemcy stając w sporze o prymat prawa krajowego nad unijnym po stronie Komisji Europejskiej, wykazują się hipokryzją. Chodzi o wydane w piątek oświadczenie szefów MSZ dot. czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji wydali w piątek wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie przestrzegania prawa Unii Europejskiej.

W komunikacie szczególną uwagę zwracają na Polskę. Szefowie dyplomacji wyrazili wsparcie dla Komisji Europejskiej w sporze z naszym krajem.

Jak napisali, „członkostwo w Unii Europejskiej idzie w parze z całkowitą i nieograniczoną przynależnością do wspólnych wartości i zasad”. Wskazali też, że „przynależność do UE obliguje prawnie i moralnie do przestrzegania wszystkich unijnych reguł”.

Tymczasem wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, podkreślił, że są to publicystyczne tezy odbiegające od formalnych działań rządów Francji i Niemiec.

– Francuski i niemiecki Trybunał Konstytucyjny w swojej linii orzeczniczej od lat wskazuje na wyższość prawa konstytucyjnego nad prawem Unii Europejskiej. W przypadku Niemiec jest to o tyle widoczne w ostatnich miesiącach, że toczy się spór prawny Komisji Europejskiej, która w czerwcu pozwała Niemcy za podważanie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym w związku z wyrokiem tamtejszego TK. Niemiecki rząd odpowiedział w sierpniu, wskazując, że nie mamy do czynienia z zagrożeniem dla porządku prawnego – zwrócił uwagę Szymon Szynkowski vel Sęk.

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, po rozpoznaniu wniosku premiera, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl