fot. PAP/EPA

Francja: Władze medyczne odradzają szczepionkę Moderna osobom poniżej 30. roku życia

Najwyższy Urząd ds. Zdrowia (HAS) zaleca dla populacji w wieku poniżej 30 lat stosowanie szczepionki Pfizer, niezależnie od tego, czy jest to szczepienie pierwotne, czy przypominające. Szczepionka Moderna nieznacznie zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia w tej grupie – stwierdzono.

HAS wydał opinię na podstawie badania opublikowanego w poniedziałek przez Instytut Epi-Phare. Badanie obejmuje osoby w wieku od 12 do 50 lat hospitalizowane we Francji z powodu zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia w okresie od 15 maja do 31 sierpnia. Poddano analizie 919 przypadków zapalenia mięśnia sercowego i 917 przypadków zapalenia osierdzia.

HAS zaleca również, aby szczepionka Moderny, „której skuteczność wydawała się nieco lepsza” mogła być stosowana jako szczepienie podstawowe i przypominające u osób powyżej 30 lat.

HAS ostrzegło też, że w okresie zimowym następuje wznowienie epidemii koronawirusa i należy szczepić dawkami przypominającymi jak największą część populacji.

Na wtorek rano w Paryżu zaplanowano posiedzenie Rady Obrony. Wieczorem prezydent Emmanuel Macron ponownie przedstawi Francuzom sytuację związaną z kryzysem zdrowotnym.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl