Francja: ranni na paryskiej manifestacji przeciw reformie prawa pracy

Co najmniej jeden manifestant i pięciu policjantów zostało rannych w Paryżu podczas czwartkowej manifestacji przeciw reformie prawa pracy, która ma uelastycznić rynek i zmniejszyć bezrobocie. Według policji w proteście wzięło udział około 13 tys. osób.

W całej Francji w protestach, do których wezwała większość central związkowych, udział wzięło nie więcej niż 30 tys. osób. To – jak na historię takich manifestacji – słaba frekwencja. Największy protest odbył się 31 marca i wzięło w nim udział od 390 tys. (według policji) do 1,2 mln osób (zdaniem organizatorów).

Hasła na ulotkach i transparentach niesionych w Paryżu wzywały do unieważnienia reformy prawa pracy, zwanej ustawą El Khomri (od nazwiska minister pracy Myriam El Khomri). Ulotki głosiły też, że ustawa pozwoli „pracować więcej, a zarabiać mniej”, i że „elastyczny czas pracy, to bezpieczeństwo kapitału”.

Sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez, komentując niską frekwencję, powiedział dziennikarzom, że czwartkowy protest to „pierwsza manifestacja po wakacjach, a po niej przyjdą inne”.

„Tekst (ustawy), który był zły na wiosnę, wciąż jest zły na jesieni, nie pozwolimy, by ta ustawa dotarła do miejsc pracy” – dodał Martinez.

Wcześniej jednak Jean-Claude Mailly, sekretarz innej wielkie francuskiej centrali związkowej Force Ouvriere (FO), powiedział, że ta demonstracja – czternasta w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – będzie ostatnią. „Są inne metody walki” – podkreślił.

Policjanci, których w Paryżu zmobilizowano 1,7 tys., dokładnie przeszukiwali torby i plecaki osób przychodzących na plac Bastylii. Jednak zanim pochód dotarł do placu Republiki w kierunku sił porządkowych poleciały kamienie i koktajle Mołotowa; część napastników była zamaskowana. Policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych.

W Paryżu zatrzymano 12 osób, a co najmniej jeden manifestant i pięciu policjantów zostało rannych. Do zamieszek doszło również w innych miastach.

Ustawa, uchwalona 8 sierpnia bez głosowania – co umożliwia art. 49.3 konstytucji francuskiej – atakowana jest przez związki i licznych socjalistów głównie za to, że daje pierwszeństwo umowom wewnątrz przedsiębiorstw nad umowami branżowymi oraz za deregulację nadgodzin i pracy w święta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl