fot. PAP/EPA

Prezydent Francji zapowiedział na Korsyce autonomię dla tej wyspy

Prezydent Emmanuel Macron zaproponował Korsykańczykom podczas przemówienia w czwartek w regionalnym parlamencie w Ajaccio, stolicy tej śródziemnomorskiej wyspy, „autonomię po korsykańsku” i wpisanie jej do konstytucji Francji.

Autonomia dla Korsyki „nie ma być skierowana przeciwko państwu, ani pozbawiona państwa” – zaznaczył Emmanuel Macron. Zdaniem prezydenta autonomia „musi pozwolić Korsyce zachować duszę, pozostając w granicach Republiki”.

Emmanuel Macron zwrócił się do urzędników Korsyki o wypracowanie w ciągu 6 miesięcy porozumienia w sprawie autonomii „bez czerwonych linii” i poparł nauczanie języka korsykańskiego tak, aby stał się on „sercem każdego Korsykańczyka”. Prezydent jest jednak przeciwny uznaniu korsykańskiego za język oficjalny obok francuskiego.

Jestem zwolennikiem uwzględnienia specyfiki Korsyki w konkretnym artykule Konstytucji – powiedział Macron. Zaznaczył, że Korsyka przeżywa „historyczny moment” i „potrzebuje więcej wolności”.

Przewodnicząca Zgromadzenia Korsyki, Marie-Antoinette Maupertuis, wezwała prezydenta Macrona do „rozwiązania wieloletniego konfliktu” dotyczącego autonomii wyspy.

Po osiemnastu miesiącach dyskusji między francuskim ministrem spraw wewnętrznych Geraldem Darmaninem a administracją Korsyki Macron odwiedził Korsykę pierwszy raz od 2020 roku.

Szef państwa po raz pierwszy złożył hołd bojownikom walczącego z Niemcami podczas II wojny światowej ruchu oporu na wyspie, przypominając, że Korsyka stała się 4 października 1943 r. „pierwszym wyzwolonym terytorium Francji kontynentalnej”.

Wystąpienie Emmanuela Macrona zostało przyjęte oklaskami przez lokalnych deputowanych – jedynie separatyści z Core in Fronte nie wyrazili poparcia dla słów prezydenta – pisze dziennik „Le Figaro”.

W 2000 r. premier Lionel Jospin zgodził się na zwiększenie autonomii Korsyki w zamian za powstrzymanie przemocy i zamachów. Jednak wielu polityków prawicy obawiało się, że zbyt duża autonomia dla wyspy może skutkować podobnymi żądaniami ze strony innych regionów kraju, a nawet rozpadem Francji.

Relacje na linii Paryż–Ajaccio pogorszyły się znacząco w 2022 r. po zamordowaniu we francuskim więzieniu korsykańskiego nacjonalisty Yvana Colonny przez współwięźnia z celi.

Korsyka stała się częścią Francji pod koniec XVIII wieku, na wyspie od lat pojawiały się żądania autonomii, a nawet niepodległości, czasami przybierające formę brutalnych działań – przypomina agencja AFP. Władze wyspy już teraz cieszą się większymi uprawnieniami niż innych regionów Francji.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl