fot. flickr.com

Francja: Rząd ogłosił kolejne plany znoszenia ograniczeń gospodarczych

Francuski rząd poinformował w komunikacie w nocy z piątku na sobotę, że od poniedziałku otwarte zostaną kina, ośrodki wakacyjne, kasyna i salony gier, które były zamknięte w związku z pandemią koronawirusa.

Decyzje te zostały podjęte na spotkaniu Rady Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Emmanuela Macrona.

„Ponowne otwarcie tych miejsc nastąpi zgodnie z surowymi przepisami epidemiologicznymi. Poprawa sytuacji zdrowotnej w kraju umożliwia zniesienie pewnych zakazów pod warunkiem, że wszyscy zachowają odpowiedzialną postawę w obliczu epidemii, zwłaszcza w okresie letnim” – napisano w rządowym komunikacie.

Pałac Matingon czyli urząd premiera Francji podał również, że od 11 lipca dla publiczności otwarte zostaną stadiony oraz tory wyścigów konnych. Na obiekty te będzie mogło jednak wejść maksymalnie 5 tys. osób. Rząd wyraził także zgodę na wznowienie zbiorowych zajęć sportowych od poniedziałku „przy zachowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych”.

Odpowiednie limity zostały wprowadzone także dla sal koncertowych. Od 11 lipca, czyli dnia, w którym zakończy się stan zagrożenia zdrowia publicznego, w takich obiektach będzie mogło przebywać nie więcej niż 1500 osób.

11 lipca ma zostać także przywrócona towarowa żegluga morska.

„W porozumieniu z naszymi europejskimi partnerami może zostać podjęta decyzja o wznowieniu rejsów morskich między portami europejskimi w przypadku statków, których pojemność nie przekracza limitu określonego w dekrecie ministerialnym” – napisano w rządowym komunikacie.

Kolejny etap znoszenia ograniczeń zaplanowano na wrzesień.

„Z zastrzeżeniem nowej oceny sytuacji epidemiologicznej początek roku akademickiego może upłynąć pod znakiem dalszego luzowania restrykcji” – wyjaśnia rząd w komunikacie.

Równolegle otwarte mają zostać zakłady bukmacherskie, wystawy i pokazy oraz „w odpowiednich przypadkach” dyskoteki i przywrócone zostaną międzynarodowe pasażerskie rejsy morskie.

„Ten nowy plan odchodzenia od ograniczeń opiera się przede wszystkim na poczuciu odpowiedzialności Francuzów, którzy muszą nadal przejawiać wzorowe podejście do walki z epidemią” – podsumował rząd w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl