fot. flickr

Francja: trwają wybory do Senatu

W niedzielę rozpoczęły się wybory do francuskiego Senatu. Głosowanie odbywa się w 38 departamentach, m.in. w Paryżu. Końcowe wyniki wyborów, w których odnowiona zostanie jedna trzecia składu francuskiego Senatu, powinny być znane ok. godziny 18.

W tegorocznych wyborach do obsadzenia jest 171 mandatów, o które ubiega się 1996 kandydatów. Do głosowania uprawnionych jest 76 tys. tzw. wielkich elektorów – posłów, senatorów, radnych regionalnych, radnych okręgów i delegatów rad gmin.

Liczba miejsc do obsadzenia w Senacie zależy od liczby mieszkańców danego okręgu wyborczego. Ponadto od 2013 roku obowiązuje zasada, że każdy kandydat musi zaprezentować swego zastępcę o odmiennej płci.

W niedzielnych wyborach nie został zachowany absolutny parytet płci. Wśród kandydatów jest 1087 mężczyzn i 909 kobiet. Większość ugrupowań politycznych, startujących w tegorocznych wyborach, jest reprezentowanych przez większą liczbę mężczyzn, niż kobiet. Wyjątek stanowią tylko ekolodzy – 64 kobiety i 60 mężczyzn oraz Ruch Demokratyczny MoDem – 18 kobiet i 16 mężczyzn.

Według informacji podanych na stronie internetowej Senatu, prawicowi kandydaci stanowią większość. Podczas gdy przedstawicieli Republikanów i prawicy jest 582, socjalistów (PS) i pozostałych lewicowców jest tylko 410. 210 osób to reprezentanci prezydenckiej partii REM i jej sympatycy.

„Typowy profil kandydata w tegorocznych wyborach do Senatu to osoba o poglądach prawicowych, będąca na emeryturze” – czytamy na łamach centroprawicowego dziennika „Le Figaro”.

PAP/RIRM

drukuj