fot. Tomasz Strąg

Prof. M. Ryba: Polityka niemiecka jest skrajnie lewicowa czy pod rządami CDU, czy pod rządami SPD, czy pod rządami Zielonych, ale w tym też jest interes niemiecki

Historyk i politolog, prof. Mieczysław Ryba, mówił, że pod rządami SPD niemiecka polityka może być jeszcze bardziej radykalna w sferze obyczajowej i zielonej transformacji. Według wstępnych oficjalnych wyników niedzielne wybory do niemieckiego Bundestagu wygrali socjaldemokraci z SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów. Chadecy z CDU/CSU uzyskali 24,1 proc. poparcia, Zieloni 14,8 proc., a liberałowie z FDP 11,5 proc. głosów. W parlamencie znajdą się też prawicowo-populistyczna AfD  (która uzyskała 10,3 proc.) oraz Lewica z poparciem 4,9 proc.

Zwycięzca wyborów wybierze teraz partie, z którymi w ramach koalicji będzie współtworzyć nowy rząd. Prof. Mieczysław Ryba mówił, że niezależnie od tego, kto się w nim znajdzie, nie powinno być większych zmian w polityce niemieckiej. [czytaj więcej]

Polityka niemiecka jest skrajnie lewicowa czy pod rządami CDU, czy pod rządami SPD, czy pod rządami Zielonych, ale w tym też jest interes niemiecki. Wszystkie te rozwiązania mają służyć gospodarce tego kraju, tylko pytanie: czy to będzie bardziej radykalnie i szybko realizowane, czy w sposób bardziej spowolniony? Przy CDU wydaje się, że ten proces jest powolniejszy. Przy rządach lewicowych pewne rozwiązania będą szybko i radykalnie realizowane. Oczywiście są pewne niuanse. Zieloni mają krytyczny stosunek do Nord Stream 2, ale nie są – wydaje się – na tyle siłą przeważającą, żeby byli w stanie powstrzymać już na tym etapie ten projekt – ocenił politolog.

Historyk zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą nowe rozdanie polityczne w Niemczech.

– Powstaje europejskie superpaństwo, które konstruują przede wszystkim Niemcy na podstawie układu imperialnego, bardzo silnego centrum, które narzuca swoją rolę peryferiom, chociażby przez to zyskuje w znaczeniu ekonomicznym. Mówimy to o Zielonym Ładzie i transformacji energetycznej, która ma wzmocnić gospodarkę Niemiec, kosztem, chociażby naszej, i uzależnić ją całkowicie energetycznie. To wszystko ma się odbywać przy geopolitycznym porozumieniu z Rosją, czyli będziemy kupować rosyjski gaz za pośrednictwem Niemiec – dodał gość Radia Maryja.

Kolejnym zagrożeniem jest podłoże ideologiczne.

Rewolucja kulturowa, rewolucja seksualna ma być podłożem ideologicznym budowanego superpaństwa i to jest realizowane przy używaniu przemocy, wymuszania, szantażu finansowego. W związku z tym są to procesy bardzo niekorzystne, a za nimi stoi siła finansowa Niemiec i koncepcja niemieckiej Europy – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Nowy Bundestag powinien ukonstytuować się najpóźniej 26 października 2021 roku. Dla ustępującej kanclerz Angeli Merkel z CDU kadencja nie skończyła się z dniem wyborów. Będzie ona urzędować na stanowisku aż do czasu wyłonienia nowego rządu i następującego krótko po tym zaprzysiężeniu nowego kanclerza.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl