fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy z wizytą w Niemczech

Nowy prezydent Ukrainy złożył swoją pierwszą wizytę w Berlinie. Spotkał się z kanclerz Angelą Merkel i podtrzymał wcześniejsze deklaracje Ukrainy o sprzeciwie wobec budowy gazociągu Nord Stream II.

To była pierwsza wizyta nowego prezydenta Ukrainy w Niemczech. Podczas oficjalnego powitania Vołodymyra Zełenskiego, niemiecka kanclerz Angela Merkel nie była w stanie opanować drżenia ciała.

Podczas konferencji prasowej tłumaczyła, że powodem jej chwilowej niedyspozycji było odwodnienie.

– Wypiłam co najmniej trzy szklanki wody. Najwyraźniej tego właśnie potrzebowałam i teraz czuję się już bardzo dobrze – powiedziała Angela Merkel.

Jednym z tematów rozmów pomiędzy Zełenskim a Merkel był miński proces pokojowy. Kanclerz podkreśliła, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za aneksję Krymu i rolę w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego.

Zgadzamy się, że dopóki nie będzie postępów na tym froncie, sankcje nie mogą zostać zniesione, a w przypadku sankcji związanych z Krymem będzie to możliwe tylko wtedy, gdy Krym powróci do Ukrainy – stwierdziła kanclerz Niemiec.

Z kolei Wołodymyr Zełenski zauważył, że sankcje stanowią jedyny instrument, który może doprowadzić do zakończenia konfliktu.

My nie rozpoczęliśmy tej wojny, ale mamy nadzieję zakończyć ją tak szybko, jak to możliwe. Nie chcemy, aby nasi europejscy partnerzy cierpieli z powodu tych sankcji, ale jest to jedyna droga do tego, aby zakończyć ten konflikt bez rozlewu krwi – zaznaczył Vołodymyr Zełenski.

Kolejnym tematem rozmów była budowa gazociągu Nord Stream 2. „Mamy diametralnie różne opinie” – powiedział ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełenski przypomniał jednak o obietnicy Merkel. Niemiecka kanclerz deklarowała, że ukraińskie gazociągi po otwarciu Nord Stream 2 nadal będą pełne gazu.

Wielokrotnie mówiłam rosyjskiemu prezydentowi, że kwestia tranzytu gazu przez Ukrainę jest dla mnie niezbędna, bardzo, bardzo ważna, a prezydent Putin wielokrotnie wyjaśniał mi, że wie o tym – zapewniła Angela Merkel.

Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 r. Jednak już wiadomo, że jego budowa zostanie opóźniona. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są – poza Ukrainą – Polska, kraje bałtyckie i Stany Zjednoczone.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj