TSUE: Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe – sprzeczna z prawem unijnym
Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem unijnym – orzekł w Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Niemcy planowały, że opłaty za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe zaczną być pobierane od października przyszłego roku. Opłaty miały de facto obowiązywać tylko obcokrajowców jeżdżących po niemieckich autostradach.
Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazali, że niemieckie przepisy dyskryminowałyby kierowców pojazdów zarejestrowanych w innych państwach unijnych.
Poseł Jerzy Polaczek, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, podkreśla, że taka decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to dobra wiadomość dla polskich kierowców.
– Rozwiązania niemieckie są nierównym traktowaniem użytkowników dróg. Inaczej traktowało się kierowców własnych, inaczej – i to znacznie gorzej – kierowców zza granicy, którzy korzystają z infrastruktury drogowej Niemiec. To jest orzeczenie, które w sposób wydaje mi się bardzo poprawny, formułowało to zastrzeżenia i uznało, iż to jest sprzeczne z regulacjami europejskimi. Z polskiego punktu widzenia z uwagi na to, iż miliony polskich kierowców korzysta z infrastruktury drogowej w Niemczech, dla nich jest to informacja o tyle dobra, iż mogą być pewni, że te warunki ogólne związane z użytkowaniem dróg w Niemczech będą równe, zarówno dla obywateli Niemiec, jak i wszystkich państw europejskich – mówi poseł Jerzy Polaczek.
Niemieckie prawo zaskarżyła do unijnego Trybunału Austria. Do Wiednia przyłączyła się w tej sprawie Holandia, natomiast Dania poparła Berlin.
Po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej „Niemcy powinny zmienić swoje prawo”. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych.
RIRM