fot. www.gov.pl

Min. Z. Rau: Stanowisko TSUE w sprawie kopalni Turów to przykład radykalnego aktywizmu sędziowskiego

Stanowisko TSUE w sprawie kopalni Turów to przykład radykalnego aktywizmu sędziowskiego – mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Po skardze Czech w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się postępowanie w sprawie rozbudowy kompleksu Turów.

Chodzi o wpływ polskiej kopalni na poziom wód podziemnych w Czechach. TSUE podjął decyzję o zastosowaniu środka tymczasowego i zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

– Jeśli chodzi o to postanowienie TSUE dot. środka zabezpieczającego, to  mówię z całą odpowiedzialnością, jest to postanowienie kuriozalne, stanowiące przykład radykalnego aktywizmu sędziowskiego  – powiedział Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

Dodał, że droga sądowa może tylko zaognić konflikt między sąsiadami i partnerami w Grupie Wyszehradzkiej.

– Ten spór dotyczący konsekwencji ekologicznych pracy naszej kopalni trwa już od jakiegoś czasu. On był wielokrotnie przedmiotem naszych rozmów zarówno mojego poprzednika, min. Jacka Czaputowicza, jak i moich z naszymi partnerami czeskimi – ocenił minister spraw zagranicznych.

Klimat do negocjacji był dobry, jednak stanowisko strony czeskiej szybko uległo usztywnieniu – zauważył minister. Tłumaczy, że ma to związek z kalendarzem wyborczym w Czechach. Nie ulega jednak wątpliwościom, że stanowisko TSUE jest bezrefleksyjne, bo w grę wchodzi bezpieczeństwo energetyczne dużego kraju – skomentował Zbigniew Rau.

TV Trwam News

drukuj