fot. facebook.com

Spółka Nord Stream 2 wystąpiła do TSUE o unieważnienie unijnej dyrektywy gazowej 

Kontrolowana przez rosyjski Gazprom spółka Nord Stream 2 wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o unieważnienie unijnej dyrektywy gazowej. Zdaniem Rosji nowela jest sprzeczna z unijnymi zasadami równego traktowania.

W oświadczeniu czytamy też, że nowelizacja dyrektywy gazowej została przyjęta w celu blokowania budowy drugiej magistrali gazowej na dnie Bałtyku.

Poseł Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, uważa, że Gazprom za wszelką cenę broni się przed zasadami równej konkurencji gazowej w Europie.

 – Każdy gazociąg, który dostarcza gaz do krajów Unii Europejskiej, powinien podlegać takim samym przepisom, czyli regułom trzeciego pakietu energetycznego. Działania Gazpromu potwierdzają, że gazociąg Nord Stream 2, budowany z Rosji do Niemiec, nie jest projektem biznesowym, lecz politycznym. Gazociąg Nord Stream 2 nie jest w stanie obronić się w sytuacji, kiedy będzie musiał podlegać takim samym rygorom, jak inne gazociągi na terenie UE. Rosja od wielu lat wykorzystuje gazociągi do wywierania wpływu politycznego na swoich sąsiadów – podkreśla poseł Maciej Małecki.    

Unijna dyrektywa gazowa, przy dużym zaangażowaniu Polski, została przyjęta w kwietniu tego roku. Nowela rozciąga obowiązywanie reguł unijnego rynku na gazociągi łączące UE z innymi państwami. Na skutek tych regulacji dostawca gazu nie może być jednocześnie wyłącznym operatorem rurociągu, przez który płynie gaz.

RIRM

drukuj