fot. flickr.com

Niemcy: Z sondażu wynika, że większość Niemców chce zakazu noszenia chust w podstawówkach

Ponad połowa Niemców chce wprowadzenia zakazu noszenia chust w szkołach podstawowych przez muzułmańskie dziewczynki – wynika z opublikowanego dziś sondażu. W innym badaniu mieszkańcy RFN narzekają z kolei na polityczną poprawność.

Z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov wynika, że 57 proc. Niemców chce wprowadzenia zakazu noszenia chust w podstawówkach. Wśród wyborców CDU poparcie dla takiego pomysłu wynosi 61 proc. Zwolennicy liberalnej FDP opowiadają się za nim w 64 proc., a narodowo-konserwatywnej AfD – w 90 proc.

Austriacki parlament przyjął w ubiegłym tygodniu ustawę zakazującą noszenia chust przez dziewczynki w szkołach podstawowych. Regulacje, które zostały zaaprobowane głosami deputowanych rządzącej jeszcze wówczas koalicji Austriackiej Partii Ludowej i Austriackiej Partii Wolności (OeVP-FPOe), zabraniają „zakładania ubrań, których noszenie wynika ze względów religijnych i światopoglądowych i jest związane z zakrywaniem głowy”. Prawodawcy zadbali o doprecyzowanie, że przepisy dotyczą tylko muzułmanów, a nie np. żydów czy sikhów.

Opublikowany dziś przez dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” inny sondaż rzuca więcej światła na stosunek większości Niemców do islamu. Badanie Instytutu Demoskopii Allensbach dotyczy poprawności politycznej i swobody wypowiedzi. Wynika z niego, że jedynie 18 proc. Niemców bez obaw wypowiada się w przestrzeni publicznej. W kręgu znajomych – 59 proc. Na pierwszym miejscu listy tematów tabu mieszkańcy RFN wymieniają migrantów i islam.

71 proc. ankietowanych zadeklarowało, że te kwestie porusza w rozmowach z zachowaniem ostrożności. Nota bene, również rozmowa o miłości do ojczyzny, czy patriotyzmie jest dla 41 proc. Niemców „grząskim” tematem.

Jednocześnie 41 proc. badanych krytykuje polityczną poprawność, a 35 proc. deklaruje, że swobodne wypowiadanie opinii jest możliwe tylko w prywatnym otoczeniu.

Dla dwóch trzecich niemieckiego społeczeństwa stosowanie neologizmów, czy terminów neutralnych płciowo to przesada.

Jeszcze więcej osób odrzuca korektę językową historycznych tekstów, która ma uwzględniać współczesne normy i wrażliwość. 75 proc. badanych chce zachowania oryginalnej wersji zwrotów, czy wyrazów, które współcześnie są odbierane jako przestarzałe, czy obraźliwe. 14 proc. popiera zastąpienie „Króla Murzynów” – ojca Pippi Pończoszanki – „Królem Południowego Pacyfiku”.

PAP/RIRM

drukuj