fot. PAP/EPA

Problemy z uchodźcami w Niemczech

Kolejne problemy z uchodźcami w Niemczech. Policja przeprowadzała rewizję w ośrodku dla uchodźców, którzy cztery dni temu uniemożliwili deportację młodego mężczyzny. Dopiero w czwartek udało się zatrzymać 23-letniego emigranta z Togo.

Setki policjantów wkroczyły do jednego z ośrodków dla uchodźców w Badenii-Wirtembergii. Kilka dni temu funkcjonariuszom nie udało się przewieźć stamtąd Togijczyka, który powinien zostać wydalony z Niemiec. Wówczas to 150 osób ubiegających się o azyl starło się z policją i uniemożliwiło deportację.

– W poniedziałek w schronisku dla migrantów w Ellwangen doświadczyliśmy sytuacji, jakiej nigdy wcześniej tu nie było. We wczesnych godzinach rannych czterech kolegów w dwóch samochodach policyjnych starało się wywieźć 23-letniego mężczyznę z Togo do Włoch. Policjanci zostali brutalnie powstrzymani, przez około 150 czarnoskórych migrantów z Afryki mieszkających w schronisku dla migrantów – relacjonował Bernhard Weber, zastępca komendanta policji w Ellwangen.

Policja przeprowadziła dużą akcję w ośrodku. Otrzymała bowiem sygnał, że cudzoziemcy organizują się, aby przeciwdziałać policyjnym akcjom.  Musieliśmy jak najszybciej interweniować i zapobiec tworzeniu się bezprawnej przestrzeni w ośrodku – powiedział zastępca komendanta policji w Ellwangen. Poszukiwany 23-letni Togijczyk został w końcu zatrzymany podczas policyjnej obławy w czwartek.

,,Jego deportacja pozostaje naszym celem” – informuje niemiecka policja.

Togijczyk, który ma opuścić Niemcy i 17-stu innych przybyszów zostanie umieszczonych na razie w innych placówkach. Zatrzymano też pięciu uchodźców podejrzanych o kradzież i przestępstwa związane z narkotykami.

– To, co się stało, to policzek wobec obywateli przestrzegających prawa.  Prawo do gościnności nie może być w ten sposób podeptane – powiedział Horst Seehofer, niemiecki minister spraw wewnętrznych.

Minister chwali władze landu za stanowczą postawę wobec agresywnych uchodźców.

– Politycznie całkowicie popieram działania władz Badenii-Wirtembergii i policji. Takie zachowanie należy zwalczać z pełną siłą i konsekwencją. Lokalne władze mają moje pełne poparcie – dodał szef niemieckiego MSW.

Przed objęciem teki ministra premier Bawarii Horst Seehofer zapowiadał zaostrzenie polityki migracyjnej. Wskazywał m.in., że musi wzrosnąć liczba deportacji i obiecywał doposażenie policji w sprzęt.

TV Trwam News/RIRM

drukuj