fot. twitter.com

E. Mosberg: Niemcy powinni ponosić koszty utrzymania byłych obozów koncentracyjnych

Niemcy powinni ponosić koszty utrzymania byłych obozów koncentracyjnych, powinni też zapłacić odszkodowania Polakom, którzy stracili tam rodziny i sami byli w obozach – uważa ocalały z Holokaustu Edward Mosberg.

Dziś mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości rocznicowe, którym patronuje prezydent RP Andrzej Duda, odbędą się w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu, a także 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe.

Pytany w radiowej Jedynce, jak patrzy na tę zbrodnię z perspektywy dojrzałego człowieka, Mosberg odparł, że „za wszystko” obwinia Niemców.

„Gdyby oni nie głosowali w trzydziestym którymś roku na Hitlera, nie byłoby NSDAP, nie byłoby obozów koncentracyjnych i obozów zagłady i nie byłoby tych morderstw” – powiedział.

„Dlatego ja uważam, że Niemcy powinni płacić za utrzymanie tych obozów w Polsce, to jest bardzo kosztowne. I również powinni w moim pojęciu zapłacić odszkodowanie Polakom, którzy potracili rodziny i byli w obozach” – dodał.

Mosberg podkreślił, że za każdym razem, gdy ma tę sposobność, mówi o tym, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej.

„Bardzo dużo ludzi nie słyszało w USA o obozach koncentracyjnych i o Holocauście, to jest mój obowiązek dla pamięci mojej rodziny i reszty ludzi, którzy zostali zamordowani przez Niemców, żeby o tym mówić, żeby nie zapomnieć” – podkreślił.

„Nie wolno nam zapomnieć, jakbyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz” – podsumował.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl