J. Kasprzyk: Polacy, jako pierwsi stawili czoła barbarzyńskiemu systemowi, jakim był niemiecki socjalizm

72 lata temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która zakończyła II wojnę światową na terenie Europy. Dziś w Warszawie odbyły się oficjalne uroczystości państwowe upamiętniające tamto wydarzenie.

W obchodach na Placu Piłsudskiego w Warszawie wzięli udział m. in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przywódcy wojska, a także weterani II wojny światowej.

Podczas uroczystości głos zabrał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Dzisiaj przedstawiciele władz Rzeczpospolitej, Wojsko Polskie stają przed Grobem Nieznanego Żołnierza chyląc głowy i sztandary przed wielkim wysiłkiem żołnierzy polskich, ludności Rzeczpospolitej i wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie, którzy przeciwstawili się dwóm zaborcom, którzy już w sierpniu 1939 roku zmówili się przeciwko Rzeczpospolitej i przeciwko Europie – powiedział szef resortu obrony.

Uroczystości zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pełniący obowiązki szefa urzędu, minister Jan Józef Kasprzyk, wskazał, że obchodząc kolejną rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, nasz naród ma prawo do poczucia dumy.

– To my, Polacy, jako pierwsi stawiliśmy czoła barbarzyńskiemu systemowi, jakim był niemiecki narodowy socjalizm. To my jako pierwsi w Europie i na świecie powiedzieliśmy stanowcze: „nie!” III Rzeszy we wrześniu 1939 roku, która chciała zaprowadzić ład odrzucając wartości tworzące cywilizację łacińską na przestrzeni wieków – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Obecnie funkcjonują dwie daty zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Państwa Zachodnie Starego Kontynentu obchodzę tę rocznicę dziś, czyli 8 maja. Z kolei w Rosji ten dzień świętuje się 9 maja.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl