A. Abramowicz: Polski system podatkowy ma pomóc małym przedsiębiorcom

System podatków w Polsce miał pomóc małym przedsiębiorcom, ale on miał też cel fiskalny – powiedział poseł Adam Abramowicz. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego odniósł się w ten sposób do decyzji Komisji Europejskiej, która uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. [więcej]

Według urzędników unijnych, na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami. Podnoszą, że mniejsze podmioty nie płaciłyby w ogóle podatku albo niższą średnią stawkę.

Poseł Adam Abramowicz podkreśla, że państwo ma prawo kształtować system podatkowy tak, aby pomagał podmiotom, które nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami.

– Miał nie tylko pomóc małym przedsiębiorcom, ale on miał też cel fiskalny, gdyż kształtował on mniej więcej podobną zasadę, jak w podatku dochodowym: ci, którzy więcej zarabiają, płacą w systemie progresywnym więcej. To właśnie jest niezrozumiałe, bo to był podobny system. Ci, którzy mają większe obroty, płacili większą stawkę. Obydwa systemy są mniej więcej kompatybilne, więc to nie tylko była pomoc, ale miało również cel fiskalny – dostarczanie pieniędzy do polskiego budżetu – wskazuje Adam Abramowicz.

KE wszczęła postępowanie w tej sprawie w sierpniu 2016 r. po otrzymaniu skargi, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Ministerstwo Finansów w komentarzu do piątkowej decyzji KE wskazało, że Polska w dalszym ciągu podtrzymuje przedstawione Komisji Europejskiej argumenty przeczące selektywnemu charakterowi podatku od sprzedaży detalicznej.

„Po otrzymaniu ostatecznej pisemnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej uważnie ją przeanalizujemy i dopiero wówczas będziemy mogli precyzyjnie odnieść się do sprawy” – oświadczyło Ministerstwo Finansów.

Resort zaznaczył, że „Polska w dalszym ciągu podtrzymuje przedstawione Komisji Europejskiej argumenty przeczące selektywnemu charakterowi podatku”.

„Obecnie nie została podjęta decyzja co do zakresu kontynuowania prac nad opodatkowaniem handlu” – głosi także komentarz MF.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl