fot. www.gov.pl

Polska zapowiada przegląd unijnych kompetencji

Ostatni czas pokazuje, że nie Unia Europejska, ale państwa członkowskie najszybciej reagują na kryzysy. Stąd zapowiedź polskiego rządu o przeglądzie unijnych kompetencji. 

W wyniku unijnych decyzji niemal rok temu granice Unii Europejskiej otworzyły się na import ukraińskich towarów. Zboże zalało rynki państw Europy Wschodniej, przede wszystkim Polski. Ceny zboża spadły, rolnicy nie chcą go sprzedawać za bezcen. Magazyny są pełne a za chwilę kolejne żniwa.

W połowie kwietnia Polska, Słowacja i Węgry zdecydowały się na jednostronne zatrzymanie importu towarów z Ukrainy, bez porozumienia z Brukselą. Z Unii  Europejskiej popłynęło jednoznaczne stanowisko.

– Polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE, co oznacza, że decyzje muszą być podejmowane na poziomie UE. Dlatego jednostronne działanie nie jest możliwe w tym kontekście – oświadczyła rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa, Miriam Garcia Ferrer.

Wchodząc do Unii Europejskiej w 2004 roku, zrzekliśmy się kompetencji dotyczących m.in. ceł. Ostatnie lata stoją pod znakiem kryzysów, na które należało reagować szybko i w sposób zorganizowany.

– Kryzys pandemiczny pokazał, że tymi podmiotami, które najszybciej zareagowały, wprowadziły obostrzenia, ochroniły własnych obywateli, wsparły przedsiębiorstwa, były państwa narodowe. To nie były instytucje europejskie. One dołączyły po jakimś czasie – przypomniał minister ds. Unii Europejskiej, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kiedy jesienią 2021 r. w wyniku manipulacji Kremla rosły ceny gazu, a z nimi ceny nawozów, Polska czekała kilka miesięcy na zgodę na dopłaty. Nie z unijnych środków, a krajowych. Ten sam problem obserwujemy teraz z ukraińskimi towarami, mimo to unijni urzędnicy chcą jeszcze bardziej rozszerzać swoje kompetencje. Komisje Parlamentu Europejskiego przygotowują zmiany traktatów w tym zakresie. Dotyczą one m.in. odebrania Polsce części kompetencji w zarządzaniu lasami.

– W tej chwili przekazywanie ewentualnych dalszych kompetencji Unii Europejskiej albo w ogóle nie powinno mieć miejsca, albo powinno się to czynić z najwyższą ostrożnością. (…) Stoimy na stanowisku, że wiele kompetencji powinno zostać poddanych pewnemu przeglądowi – powiedział minister Szymon Szynkovski vel Sęk.

Tymczasem to rząd Zjednoczonej Prawicy w ostatnich latach dał zielone na poszerzenie pozatraktatowych kompetencji Unii Europejskiej. Przykładem jest mechanizm pieniądze za praworządność oraz uwspólnotowienie długów na pożyczki, które finansują Krajowy Plan Odbudowy. Środki miały pobudzić gospodarki po pandemii, ale Unia Europejska nadal je nam blokuje. Prof. Tomasz Kubin z Uniwersytetu Śląskiego podkreślił jednak, że państwa członkowskie nie byłyby sobie w stanie poradzić z różnymi problemami bez udziału Brukseli.

– Jednym z głównych argumentów zwolenników brexitu było odzyskanie kontroli, czyli uzyskanie pewnej swobody, suwerenności w podejmowaniu decyzji dotyczących kształtowania polityki. Po kilku latach po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie widać, aby w tym kraju sytuacja polityczna, społeczna czy gospodarcza uległa jakiejś radykalnej poprawie – zauważył prof. Tomasz Kubin.

Z kolei profesor Tadeusz Marczak zaznaczył, że o ile przegląd kompetencji dzielonych z UE jest dobrą inicjatywą, to raczej nic z niego nie  wyjdzie.

– UE będzie grzęznąć w biurokratycznym niedowładzie i podzieli los innych imperiów biurokratycznych, takich jak Imperium Rzymskie czy Związek Sowiecki – powiedział prof. Tadeusz Marczak.

Mimo to – według sondażu IBRiS sprzed kilku miesięcy – ponad 80 procent Polaków popiera obecność Polski w Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl