fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] P. Uściński: Polska w perspektywie najbliższych lat powinna zyskiwać na arenie międzynarodowej raczej przyjaciół

Nasza obecność w Unii Europejskiej nie jest usłana różami i pewnie taka nie będzie. Nie ma jednak powodu do paniki, że w przyszłości będzie bardzo źle. Obecna sytuacja międzynarodowa jest bardzo trudna i skomplikowana, natomiast cały świat i społeczeństwa widzą, jak Polska ma dużo racji i broni słusznych spraw – podkreślił Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, podczas „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Polski rząd ogłosił porozumienie z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy . Formalne potwierdzenie ze strony unijnego organu nastąpi w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Piotr Uściński przekazał, że pierwsze pieniądze z KPO powinny znaleźć się w posiadaniu naszego kraju na przełomie sierpnia i września br.

W ramach porozumienia – jak poinformowała rzecznik KE – Polska musi wywiązać się z konkretnych zobowiązań, m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, reformy systemu dyscyplinarnego oraz przywrócenia do pracy „sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem”. Pojawia się obawa, że jeżeli raz ulegniemy naciskom ze strony Komisji Europejskiej, podobne sytuacje będą powtarzać się w następnych miesiącach i latach.

– Nasza obecność w Unii Europejskiej nie jest usłana różami i pewnie taka nie będzie. Nie ma jednak powodu do paniki, że w przyszłości będzie bardzo źle. Obecna sytuacja międzynarodowa jest bardzo trudna i skomplikowana, natomiast cały świat i społeczeństwa widzą, jak Polska ma dużo racji i broni słusznych spraw (…). Przez lata walczyliśmy i tłumaczyliśmy, że fundamentem Unii Europejskiej jest energetyczna solidarność. Walczyliśmy przeciwko Nord Stream II, sprzeciwialiśmy się złemu traktowaniu Ukrainy i temu, że nie wdrożono odpowiednich sankcji po 2014 r., kiedy formalnie rozpoczęła się wojna. Wtedy zajęto Krym, część wschodniej Ukrainy. Okazuje się, że mieliśmy rację. I rację miał Lech Kaczyński, który w Tbilisi mówił, co może się dziać [agresja Rosji nie tylko na Gruzję, ale także na Ukrainę, państwa bałtyckie i Polskę-red.]. To wszystko daje do myślenia całemu światu. Polska w perspektywie najbliższych lat powinna zyskiwać na arenie międzynarodowej raczej przyjaciół – mówił wiceminister rozwoju i technologii.

Gość TV Trwam powiedział, że 200 mln zł z KPO znacząco wpłynie na kształt polskiej gospodarki.

– W dużej mierze są to pieniądze na innowacje, planowanie przestrzenne – na wiele ważnych dla nas spraw. Te fundusze były planowane jako te, które mają wyprowadzić Europę z kryzysu covidowego. Okazało się, że jako Polska świetnie sobie z tym poradziliśmy nawet bez unijnych pieniędzy, ale teraz te środki na pewno będą pomocne przy wychodzeniu z kryzysu związanego z wojną – zaznaczył polityk.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie reformy planowania przestrzennego. Nowe zapisy – jak przekonuje Piotr Uściński – mają ułatwić funkcjonowanie samorządom.

– Chcemy, żeby planowanie przestrzenne było prostsze, szybsze, aby procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie trwały latami, a zamykały się w kilku miesiącach. Chcemy, aby gminy mogły łatwiej zapanować nad takimi negatywnymi zjawiskami, jak chaos przestrzenny czy niekontrolowane „rozlewanie się” zabudowy.  Chcemy również, żeby Polakom było łatwiej wybudować swój własny dom  (…). Ustawa ułatwi procedury, zmniejszy koszty dla samorządów. W KPO mamy zaplanowane pieniądze na tzw. plany ogólne, które będą obejmowały całe gminy i mają być wykonane do 2026 roku – wskazał.

W dalszej części „Polskiego punktu widzenia” wiceminister rozwoju i technologii odniósł się do odtajnionej notatki podpisanej przez ministra skarbu za czasów rządu Donalda Tuska. Z dokumentu wynika, że dla obozu PO-PSL nie było problemem sprzedanie Lotosu rosyjskiemu kapitałowi. [czytaj więcej] 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl