fot. pixabay.com

Test bezstronności sędziego

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, mówi, że obóz władzy jest blisko porozumienia w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Solidarna Polska za zagrożenie uważa obecny kształt tzw. testu bezstronności sędziego.

Ustawa o Sądzie Najwyższym mocno podniosła temperaturę wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Pojawiły się spekulacje o przedterminowych wyborach. Inne mówiły, że PiS będzie chciało zawalczyć o trzecią kadencję bez Solidarnej Polski. Na razie nic nie wskazuje na to, by konflikt się nasilał. Wręcz przeciwnie, są sygnały o szukaniu kompromisu. I udało się go znaleźć np. w przypadku Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 – Tutaj zawarliśmy porozumienie i problemu już nie ma – mówi Zbigniew Ziobro.

Solidarna Polska zgodziła się na likwidację Izby Dyscyplinarnej. Ma jednak silne zastrzeżenia wobec innych propozycji, jakie znalazły się w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowanym w Pałacu Prezydenckim. Zbigniew Ziobro mówi, że prezydent poprawia przepisy, których wcześniej był inicjatorem. I to poprawia – w ocenie ministra – pod presją Brukseli. Nie do zaakceptowania dla Solidarnej Polski jest obecny kształt tzw. testu bezstronności sędziego.

– Chcemy rozwiązać ten problem w sposób, który nie spowoduje zapaści w polskim sądownictwie. Gdyby ustawa w wersji, jaką przedstawił prezydent, weszła w życie, to wtedy sprawcy najcięższych przestępstw nie mogliby być aresztowani. Wystarczyłby wniosek w czasie posiedzenia aresztowego o zbadanie niezawisłości takiego sędziego i wtedy postępowanie aresztowe nie mogłoby dojść do finału – zaznacza szef resortu sprawiedliwości.

Minister przypomniał, że sąd ma 24 godziny na podjęcie decyzji o tymczasowym aresztowaniu. Na skutek testu bezstronności cały proces mógłby zostać wstrzymany.  Sąd apelacyjny musiałby szybko orzekać, czy określony sędzia jest niezawisły, a ten z kolei miałby mniej czasu na zapoznanie się z materiałem dowodowym.

– Możemy się zgodzić na rozwiązania, które będą gwarantować sprawne funkcjonowanie polskiego sądownictwa. I o to w tej chwili się rozchodzi – zauważa minister.

W najbliższy czwartek nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym pracować będzie sejmowa komisja sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl