fot. PAP/Abaca/Balkis Press

Turcja sprzeciwia się poszerzeniu NATO

Turcja może zablokować akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarża oba te kraje o „dawanie schronienia terrorystom”. Rozszerzenie Sojuszu poparły oficjalnie Polska i państwa bałtyckie.

Wobec nowej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, Finlandia i Szwecja – w obawie przed rosyjskim imperializmem – podjęły decyzję o przystąpieniu do NATO. W poniedziałek już oficjalnie premier Szwecji poinformowała o rozpoczęciu procesu akcesyjnego sekretarza generalnego Sojuszu.

„Szwecja jest jednym z naszych najbliższych partnerów, a członkostwo wzmocniłoby bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i Szwecji w krytycznym momencie” – napisał na Twitterze Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

W reakcji na chęć akcesji, Putin twierdzi, że Rosja nie ma problemu z Finlandią i Szwecją, ale zareaguje, jeśli na terytorium tych państw Sojusz zacznie rozbudowywać swoją infrastrukturę. Groźby Kremla nie zrażają jednak żadnego z krajów skandynawskich.

Najlepsze dla bezpieczeństwa Szwecji i narodu szwedzkiego jest to, że przystąpimy do NATO i zrobimy to razem z Finlandią – mówi Magdalena Andersson, premier Szwecji.

Na drodze Szwecji i Finlandii może stanąć Turcja. Prezydent Erdogan oskarżył oba kraje o „dawanie schronienia terrorystom”. Ankara chciała m.in. wydania jej 33 osób podejrzanych o związki z Partią Pracujących Kurdystanu lub muzułmaninem Fethullahem Gulenem, oskarżanego przez Erdogana o próbę zamachu stanu w 2016 roku. By szukać kompromisu z Turcją Szwecja i Finlandia, chcą wysłać do Ankary swoich przedstawicieli.

Czy chcą nas przekonać? Przepraszam, ale nie powinni się męczyć –zaznacza Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

Szybkie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO we wspólnym oświadczeniu poparli ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Rozszerzenia Sojuszu chce też Polska.

„Szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy” – zaznaczył Mateusz Morawiecki, premier RP.

Szwecja szacuje, że proces akcesyjny może potrwać około roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl