Ćwiczenia „szpicy” NATO na polskich poligonach

W Żaganiu rozpoczną się dziś pierwsze poligonowe ćwiczenia „szpicy” NATO – „Noble Jump”. Do Polski przybyli żołnierze m.in. z Niemiec, Belgii i Czech – razem ponad 2 tys.

Chodzi o siły bardzo wysokiej gotowości NATO. Powstały one decyzją członków sojuszu podczas ubiegłorocznego szczytu w Walii.

Ćwiczenia mają na celu zweryfikowanie „w polu” sposobu działania oddziałów, które pełnią dyżur w ramach połączonych sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości.

Poseł Marek Opioła z sejmowej Komisji Obrony Narodowej tłumaczy, że są to ćwiczenia, na które bardzo długo czekaliśmy.

Dobrze się dzieje, że tego rodzaju ćwiczenia odbędą się w Polsce. Wewnątrz NATO nie ma bowiem jeszcze pełnej zgody, wspólnego porozumienia, co do kształtu tego rodzaju wojsk. Na razie wojska te pochodzą w większości z najbardziej zainteresowanych państw, jeśli chodzi o konflikt, który mamy na Ukrainie i agresji Rosji na Ukrainę – mówi poseł Marek Opioła.

Wczoraj rozpoczęły się manewry „Saber Strike-15”, w których bierze udział ok. 6 tys. żołnierzy. Ich organizatorem jest dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Manewry będą się odbywać na poligonach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Potrwają od 8 do 19 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl