Debata o Polsce w PE najprawdopodobniej 13 września

Debata w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce ma odbyć się 13 września. Tak wynika ze wstępnego projektu porządku najbliższego posiedzenia w Strasburgu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w przyszłym tygodniu kierownictwo parlamentu.

Debata, która ma dotyczyć kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, była planowana na lipiec. Na posiedzeniu przed wakacjami zdecydowano jednak o przeniesieniu jej na wrzesień.

Europoseł PiS-u Jadwiga Wiśniewska uważa, że kolejna debata jest bezzasadna. W jej ocenie PE powinien zająć się palącymi problemami, jak m.in. kryzys migracyjny.

W Polsce nie dzieje się nic takiego, co mogłoby powodować konieczność podejmowania tematu Polski na arenie Unii Europejskiej. Z całą pewnością należy zająć się narastającym kryzysem migracyjnym w Unii Europejskiej. Z całą pewnością należy zająć się bezpieczeństwem Europejczyków. To są tematy naglące i palące. Zajmowanie się Polską przez Komisję Europejską, przez Parlament Europejski jest dowodem na rozkład Unii Europejskiej, na indolencję unijnych władz, na to, że wyszukuje się tematy zastępcze po to, aby nie zajmować się tym, co najważniejsze – mówi Jadwiga Wiśniewska.

Wrześniowa debata, jeśli do niej dojdzie, będzie już drugą, jaką PE przeprowadzi o Polsce; pierwsza odbyła się w styczniu, a rezolucję, dotyczącą wyłącznie sytuacji wokół TK, europarlament przyjął 13 kwietnia. Od tego czasu sytuacja wokół TK zmieniła się.

Niezadowolona z rozwoju sytuacji KE przeszła w lipcu do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, wskazując, że w Polsce istnieje ,,systemowe zagrożenie dla państwa prawa”.

PAP/RIRM

drukuj