Trwa wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce

Polska stoi dziś i wspiera Ukrainę w jej walce o odzyskanie terytorium, a także zakończenie konfliktu zbrojnego – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Do Warszawy przybył dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Okazją do spotkania jest 25 rocznica uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że cześć terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego zajęta i okupowana przez Rosję.

Najwyższy przedstawiciele państwa polskiego wyraził nadzieję, że wspólnota międzynarodowa nigdy nie pogodzi się z tym faktem. Dodał, że Polska wspiera naszych wschodnich sąsiadów w walce o suwerenność, a także w realizacji reform.

Dzisiaj wielkim zadaniem Europy i świata jest to, aby tę sytuację zakończyć, ale nie poprzez zamrożenie konfliktu, tylko poprzez jego rozwiązanie i stworzenie takiej sytuacji, w której Ukraina odzyska kontrolę nad swoimi granicami i w której porozumienia mińskie zostaną zrealizowane. Polska stoi dzisiaj przy Ukrainie i wspiera Ukrainę w realizacji reform, których podjął się prezydent Poroszenko wraz z ukraińskim rządem – powiedział Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Ukrainy podpisali dziś umowy o współpracy w dziedzinie obronności, a także infrastruktury energetycznej.

Przywódcy we wspólnym oświadczeniu krytycznie ocenili decyzję Komisji Europejskiej ws. gazociągu OPAL. Polska i Ukraina zostały dotknięte decyzją komisja, która umożliwia Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu z Europy, z pominięciem Ukrainy – czytamy w dokumencie.

Decyzja KE w sprawie gazociągu OPAL zapadła 28 października. Dzięki niej Rosjanie do 2033 r. będą mogli wykorzystywać 80 proc. przepustowości OPAL-u.

Obecnie Gazprom korzysta z 50 proc. przepustowości, lecz od dawna wnioskuje, by było to blisko 100 proc.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl