fot. PAP/EPA

Merkel obiecuje pomoc Ukrainie

Podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką podkreśliła, że Niemcy popierają jedność terytorialną i niepodległość jego kraju.

Prezydent Ukrainy oświadczył ze swej strony, że Merkel obiecała mu wsparcie finansowe w wysokości 500 mln euro na odbudowę zniszczonego działaniami wojennymi Donbasu.

Kanclerz Niemiec wyraziła nadzieję, że zaplanowane na nadchodzący wtorek rozmowy w Mińsku w formacie Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) pomogą w uregulowaniu konfliktu na wschodniej Ukrainie. W rozmowach tych będzie uczestniczył zarówno prezydent Poroszenko, jak i prezydent Rosji Władimir Putin.

Merkel powiedziała, że Niemcy nie uznają aneksji Krymu przez Rosję, jednak poinformowała, że obecnie Berlin nie planuje wprowadzenia nowych sankcji wobec Moskwy.

Poroszenko z kolei dziękował niemieckiej kanclerz za wsparcie i oświadczył, że „pani Merkel doskonale rozumie problemy, z którymi zetknęła się Ukraina”. On również opowiedział się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w obwodach donieckim i ługańskim.

Podkreślił, że dzięki działaniom władz ukraińskich udało się uniknąć prowokacji, gdy w piątek bez porozumienia z Kijowem wdarł się na Ukrainę rosyjski konwój, który – według Moskwy – wiózł pomoc humanitarną mieszkańcom objętego walkami Donbasu.

„Wojna nie jest naszym wyborem” – mówił Poroszenko. „Mogę panią zapewnić, że Ukraina gotowa jest do zapewnienia pokojowego uregulowania konfliktu” – oświadczył, zaznaczając, że obecnie nie jest to możliwe w związku z tym, że w jego kraju działają cudzoziemscy najemnicy.

„Zabierzcie z naszego terytorium uzbrojonych ludzi i pokój na Ukrainie nastąpi bardzo szybko” – powiedział ukraiński prezydent.

Poinformował, że omówił z Merkel plan odbudowy zniszczonego działaniami wojennymi Donbasu. „Rozmawialiśmy o utworzeniu specjalnego funduszu, który będzie ogłoszony na konferencji darczyńców we wrześniu; na odbudowę Donbasu zostanie wydzielone 500 mln euro” – przekazał Poroszenko.

Szef państwa poinformował też, że Niemcy przyjmą na leczenie 20 najciężej rannych żołnierzy ukraińskich, którzy ucierpieli w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie.

 

 

PAP

drukuj