Państwo ogranicza autonomię Kościoła w Polsce

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nakazującą proboszczowi odnotowanie apostazji w księdze chrztu.

GIODO rozważa odwołanie się do NSA od wyroku sądu. Rozstrzygnięcie zapadło w sprawie pierwszej skargi proboszcza, która trafiła do sądu. Poseł i prof. Krystyna Pawłowicz – konstytucjonalista mówi, że decyzja GIODO absolutnie podważa konstytucyjną rolę Kościoła i ograniczanie niezależności autonomii Kościoła w Polsce.

– Generalny inspektor być może chce postawić na swoim, absolutnie nie wyczuwając i nie znając konstytucji, a zwłaszcza artykułu 25. Mówi on wyraźnie, zwłaszcza w ustępie 3, że stosunki między państwem a Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii i wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie. Bycie wyznawcą jakiegoś kościoła czy nie, jest absolutnie sprawą danej osoby i relacją ze strukturami tego kościoła. Państwo nic do tego nie ma. To, że ktoś chce wystąpić – ma prawo iść do parafii, zgłosić i powiedzieć swoje zdanie, natomiast nie ma prawa żaden organ administracji publicznej żądać na mocy decyzji administracyjnej wkraczania w te sfery i nakazywania kościołowi dokonania w taki czy inny sposób wpisu danej treści. To absolutne naruszenie konstytucji. Jestem ogromnie zdumiona, że Generalny Inspektor Danych Osobowych nie poprzestał na tym, że nie przyjął do wiadomości takiej decyzji i będzie skarżyć to do Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedziała poseł Krystyna Pawłowicz.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok dotyczący kobiety, która złożyła pisemne oświadczenie, że występuje z Kościoła katolickiego i domaga się sprostowania jej danych w parafialnej księdze chrztu. Wniosła ona do GIODO, by nakazał proboszczowi wydanie takiego sprostowania.

Po nakazie Generalnego Inspektora, który nakazał umieszczenie w księdze adnotacji o wystąpieniu kobiety z Kościoła, duchowny złożył skargę do sądu o naruszenie konstytucji, konkordatu i zasady rozdziału Kościoła od państwa przez GIODO.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl