Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI


flowplayer(„player”, „https://www.radiomaryja.pl/flowplayer/flowplayer-3.1.5.swf”,{
clip : { // Clip is an object, hence '{…}’
autoPlay: false,
autoBuffering: true,
},

});

 

Umiłowani bracia i siostry!

Po okresie wielkanocnym, który zakończył się w minioną niedzielę Zesłania Ducha Świętego, Liturgia powróciła do
„okresu zwykłego”. To nie oznacza wcale, że zaangażowanie chrześcijan miałoby być pomniejszone, raczej, wszedłszy w życie Boże przez Sakramenty, jesteśmy wezwani każdego dnia, aby otwierać się nieustannie na łaskę, by móc wzrastać w miłości do Boga i bliźnich. Dzisiejsza niedziela Najświętszej Trójcy, w jakimś sensie streszcza objawienie Boże, które dokonało się w tajemnicach wielkanocnych: w śmierci i w zmartwychwstaniu Chrystusa, w Jego Wniebowstąpieniu na prawicę Ojca i w wylaniu Ducha Świętego. Umysł i język ludzki są nieadekwatne by wyjaśnić relacje istniejące między Ojcem, Synem i Duchem Świętym, a jednak Ojcowie Kościoła starali się objaśniać tę tajemnicę Boga w Trójcy Jedynego i przeżywać ją osobiście w życiu z głęboką wiarą.

Trójca Święta, rzeczywiście zamieszkała w nas w dniu chrztu: „ja Ciebie chrzczę – mówi kapłan – w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Imię Boga, w którym zostaliśmy ochrzczeni, wspominamy za każdym razem, kiedy to kreślimy na sobie znak krzyża. Teolog Romano Guardini, odnośnie znaku krzyża, stwierdza:
„Stawiamy znak krzyża przed modlitwą, aby … nas duchowo uporządkował; koncentruje on nasze myśli, serce i wolę na Bogu; kreślimy znak krzyża po modlitwie, aby pozostało w nas to, co Bóg nam podarował … Krzyż obejmuje całe istnienie, ciało i duszę, … i wszystko zostaje poświęcone w imię Boga w Trójcy Jedynego”
(Lo spirito della liturgia. I santi segni, Brescia 2000, 125-126).

W znaku krzyża i w imię Boga żywego zawiera się więc treść przesłania, która rodzi wiarę i inspiruje modlitwę. I, tak jak w Ewangelii Jezus obiecuje Apostołom, że „kiedy przyjdzie on, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J. 16,13), tak dzieje się w liturgii niedzielnej, kiedy kapłani rozdzielają, z tygodnia na tydzień, chleb Słowa i Eucharystii. Także święty Proboszcz z Ars przypominał o tym swoim wiernym: „Kto przyjął waszą duszę, gdy po raz pierwszy wkroczyła w życie? Kapłan! Kto ją karmi, by dać siłę na wypełnienie jej pielgrzymki? Kapłan! Któż ją przygotuje, by pojawiła się przed Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we Krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, zawsze kapłan (List na Rok Kapłański).


Drodzy przyjaciele, naszą uczyńmy prośbę świętego Hilarego z Poitiers:

„zachowaj nieskalaną wiarę, która jest we mnie aż do ostatniego oddechu,
podaruj mi w tej samej mierze tego głosu mojego sumienia, abym pozostał zawsze wierny temu,
co
wyznałem podczas przywrócenia mnie do nowego życia, kiedy to zostałem ochrzczony w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”
(De
Trinitate, XII, 57, CCL 62/Do, 627). Wzywając Błogosławionej Niepokalanej Maryi Panny, pierwszego stworzenia będącego w pełni mieszkaniem Najświętszej Trójcy, prośmy o jej opiekę, aby móc dobrze podążać w naszej ziemskiej pielgrzymce.

Po francusku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów j. francuskiego. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej przypomina nam, że Bóg jest miłością i wzywa nas do życia w komunii z Nim i między sobą. Niech Maryja Panna pomaga kontemplować tajemnicę wielkości i piękna naszego Boga i rozpoznawać Jego obecność w drugim człowieku. Polecam również waszej modlitwie bliska wizytę apostolską na Cypr. Dobrej niedzieli dla wszystkich!

Po angielsku:

W tę niedzielę Trójcy Świętej witam wszystkich pielgrzymów języka
angielskiego obecnych na dzisiejszej modlitwie Anioł Pański. W tym tygodniu
odbędę pielgrzymkę apostolską na Cypr, aby tam spotkać się i modlić się z
katolikami i prawosławnymi oraz aby przekazać "Instrumentum Laboris" na nadchodzące nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów Bliskiego
Wschodu. Proszę o modlitwę o pokój i dobrobyt dla mieszkańców Cypru oraz w intencji przygotowań do nadzwyczajnego zgromadzenia Synodu. Dla każdego z was i dla
waszych bliskich proszę o błogosławieństwo Najświętszej Trójcy.

Po niemiecku:

Serdecznie pozdrawiam w dzisiejszą Niedzielę Trójcy Przenajświętszej wszystkich pielgrzymów i gości z krajów niemieckojęzycznych. Centrum naszej wiary chrześcijańskiej stanowi tajemnica Trójcy Przenajświętszej. Pan Bóg objawia się jako Ojciec, Syn i Duch Święty, który wszystko stworzył, odkupił i uświęcił. Poprzez chrzest w imię Trójjedynego Boga mamy udział w życiu Trójcy Przenajświętszej. Pragniemy pozostać wierni tej wspólnocie oraz współdziałać w budowaniu królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju. Z całego serca błogosławię was wszystkich.

Po hiszpańsku:

Bardzo serdecznie pozdrawiam pielgrzymów j. hiszpańskiego, którzy biorą udział w tej modlitwie maryjnej, a szczególnie wiernych z parafii Matki Bożej Wniebowziętej z
Cieza. W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej zapraszam was do wysławiania i uwielbienia Boga Ojca, Syna Jednorodzonego i Ducha Świętego, za niewypowiedzianą Tajemnicę życia i komunii między Trzema Osobami Boskimi, które są równe w swej godności i posiadają jedną naturę. Niech Maryja poprzez swoje wstawiennictwo podtrzymuje i towarzyszy Kościołowi, który żyje, aby wzywać Święte Imię Boga, Boga Jednego i Trójjedynego. Szczęśliwej niedzieli życzę wam wszystkim.

Po polsku:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Szczególną modlitwą ogarniam wszystkich powodzian. Nasze trudne sprawy zawierzamy dzisiaj Trójcy Świętej. Niech Maryja, nasza Orędowniczka pomoże nam odczytać zamysły Bożej Opatrzności. Pamiętajmy słowa z Księgi Hioba: „Dobro przyjęliśmy z ręki Boga. Czemu zła przyjąć nie możemy?” (Hiob 2,10). Wszystko jest objęte Bożym planem zbawienia. Niech Bóg w Trójcy Świętej umocni was i wam błogosławi.

Po włosku:

Na końcu kieruję moje serdeczne pozdrowienie do pielgrzymów j. włoskiego. W szczególny sposób pozdrawiam liczną grupę przybyłą z Pordenone dla uczczenia pamięci Ks. Kardynała Celso
Costantini, którego Dziennik pt. Na obrzeżach wojny (1938-1947) zaprezentowano przed dwoma dniami w Rzymie. Ta publikacja ma wielkie znaczenie historyczne. Kardynał Costatntini był bardzo związany z papieżem Piusem XII i Dziennik swój pisał w tym czasie, kiedy to był Sekretarzem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Jego Dziennik daje świadectwo o ogromnej pracy wykonanej przez Stolicę Świętą w tych dramatycznych latach na rzecz promocji pokoju i wspomagania wszystkich potrzebujących. Pozdrawiam nadto Ruch Miłości Rodziny, który zorganizował kilka spotkań o źródłach rodziny i społeczności; pozdrawiam wiernych przybyłych z miejscowości Sardagna di
Trento, tych z Lallio wraz ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec z Schöngeising, Fundację
"Gigi Ghirotti" zatroskanych o chorych na raka, Związek Żandarmów z Florencji, grupy młodzieży, które przyjęły Sakrament Bierzmowania oraz pozostałą młodzież szkolną. Wszystkim życzę szczęśliwej niedzieli.

 

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl