Szef MSZ z wizytą we Włoszech

Kryzys migracyjny, wzmocnienie wschodniej flanki NATO i Światowe Dni Młodzieży – to główne tematy wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Rzymie. Szef polskiej dyplomacji spotkał ze swoim włoskim odpowiednikiem ministrem Paolo Gentilonim.

Po rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Włoch, szef polskiej dyplomacji podkreślał, że relacje między obu krajami są dobre, ale można je jeszcze bardziej wzmocnić.

– Nasze relacje są silne i daleko rozwinięte, ale rozmawialiśmy o tym, jak można jeszcze bardziej wzmocnić te relację i jak je rozwinąć – mówił min. Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ podkreślał, że Polskę interesuje współpraca z Włochami w wielu dziedzinach gospodarki.

Polska rzeczywiście jest zainteresowana współpracą z Włochami w dziedzinie nowoczesnych technologii. Jesteśmy zainteresowani współpracą w energetyce (włoskie firmy są już w Polsce w tej dziedzinie). Chciałbym też podkreślić, że jesteśmy zainteresowani współpracą przemysłów obronnych – zaznaczał minister.

Szef polskiego MSZ dodawał, że liczy na to, iż podczas zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie uda się wypracować wspólne stanowisko i wspólną strategię działania wobec zagrożeń napływających do Europy ze wschodu i południa.

– Chcielibyśmy, aby Unia Europejska i NATO odpowiadały na te nowe zagrożenia wspólnie i znajdujemy wiele wspólnego w myśleniu między Polską a Włochami.  Mamy nadzieję, że to nasze wspólne myślenie o zagrożeniach zostanie zmaterializowane już za cztery miesiące w czasie szczytu NATO w Warszawie. Ten szczyt musi odpowiedzieć jednoznacznie na oba te kierunki. Na zagrożenia płynące z obu kierunków i ze wschodu i z południa. Nie osłabiając naszego statusu bezpieczeństwa na wschodzie, chcemy uczestniczyć też w rozwiązywaniu tych problemów – podkreślał minister.

Minister spraw zagranicznych zapewnił, że polski rząd będzie realizował porozumienia przyjęte przez poprzedni gabinet, ale będzie równocześnie stawiał warunki, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo.

– Będziemy realizować porozumienia przyjęte przez poprzedni rząd w sprawie uchodźców natomiast stawiamy pewne warunki, aby to odbyło się bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Polski – zapewniał minister Waszczykowski.

Złożeniem wieńca na Monte Cassino w hołdzie żołnierzom z II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, którzy oddali życie za wolną Polskę i spotkaniem  z włoską Polonią zakończyła się jednodniowa wizyta ministra spraw zagranicznych we Włoszech

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl