Szef NATO zapowiedział wzmocnienie wschodniej flanki

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że nie ma bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji wobec któregoś z członków Sojuszu. Zapewnił jednak, że NATO będzie dalej wzmacniać wojskowo wschodnią flankę, jednocześnie utrzymując dialog z Moskwą.

„Jeśli chodzi o Rosję, to nie widzimy teraz żadnego bezpośredniego zagrożenia dla któregoś z członków NATO, w tym krajów położonych na wschodniej flance” – powiedział Stoltenberg podczas wystąpienia w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council.

„To, co widźmy – dodał – to coraz bardziej stanowcza Rosja, która jest odpowiedzialna za agresywne działania na Ukrainie i jest chętna do użycia siły wojskowej. Nie tylko gotowa do inwestycji w swe zdolności wojskowe, ale też do ich użycia, by zastraszać sąsiadów czy zmieniać granice w Europie”.

Przyznał, że te działania Rosji są niepokojące, ale ocenił, że NATO odpowiednio na nie reaguje, „wzmacniając swą wspólną obronę najbardziej od czasu zakończenia zimnej wojny”. Przypomniał, że jeszcze niedawno NATO nie miało sił na swej wschodniej flance, a obecnie przebywają tam siły rotacyjne; NATO wzmocniło też swą gotowość do szybkiego wysłania do Europy Wschodniej większych sił, jeśli zajdzie taka konieczność.

„Zapewniamy, że kraje bałtyckie i wszystkie kraje członkowskie NATO, są bezpieczne, dzięki temu, że NATO tam (na wschodniej flance) jest” – dodał.

Zastrzegł jednocześnie, że NATO „nie szuka konfrontacji” i będzie „unikać nowej zimnej wojny” z Rosją, a także jest zainteresowane „bardziej konstruktywna współpracą” z tym krajem. Ale podkreślił, że NATO musi być silne, by być w stanie ustalić podstawy dla politycznej współpracy z Rosją. „Nie ma sprzeczności między silną obroną a politycznym dialogiem. Długoterminowo Rosja musi zrozumieć, że ma więcej do wygrania ze współpracy z NATO niż z konfrontacji z nami” – zaznaczył.

Pytany, czy na szczycie Sojuszu w lipcu w Warszawie zapadną decyzje ws. dalszego wzmacnianie wschodniej flanki NATO, Stoltenberg przypomniał, że już w lutym ministrowie obrony państw NATO zdecydowali, że to wzmocnienie nastąpi „w krajach bałtyckich i Polsce i może także w Rumunii i Bułgarii”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl