Białoruś gotowa zwiększyć dostawy żywności do Rosji o 15-50 proc.

Białoruś jest gotowa zwiększyć w tym roku dostawy artykułów żywnościowych do Rosji o 15-50 proc. – oświadczył wicepremier Białorusi Michaił Rusy, którego cytuje w czwartek dziennik „SB. Biełaruś Siegodnia”.

„Dostawy nabiału mogą zostać zwiększone o 40-50 proc., w tym serów – o 40 tys. ton, półfabrykatów mięsnych – o 15-40 proc., warzyw – do 40 proc., a ziemniaków – dwukrotnie” – oświadczył Rusy na spotkaniu z przedstawicielami władz Moskwy i obwodu moskiewskiego w ambasadzie Białorusi w Moskwie.

„SB” pisze, że w sumie wartość eksportu białoruskich artykułów żywnościowych do Rosji może wynieść w tym roku 6,3-6,5 mld dol., czyli wyraźnie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to sięgnęła 5,8 mld dol.

Jak podkreślił Rusy, „Białoruś i Rosja wypracowują długofalową strategię dostaw artykułów rolnych produkcji białoruskiej”.

Podczas spotkania omawiano też temat reeksportu artykułów z UE do Rosji przez Białoruś, co zarzucił Mińskowi szef Rosyjskiej Federalnej Służby Weterynaryjnej i Fitosanitarnej (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert. „Tranzyt będzie odbywać się w całkowitej zgodzie z ustawodawstwem i podjętymi decyzjami” – zapewnił Rusy.

W środę naczelnik departamentu handlu zagranicznego Ministerstwa Rolnictwa Alaksiej Bahdanau oznajmił, że fakty reeksportu, o których wspominał Rossielchoznadzor, nie potwierdziły się. Strona rosyjska informowała o 11 takich przypadkach, w związku z czym Białoruś poprosiła ją o dokumenty mające o nich świadczyć. „Po ich szczegółowym przeanalizowaniu zarzuty się nie potwierdziły” – powiedział Bahdanau.

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na nią przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Dankwert oświadczył w środę, że niektóre kraje nie zdołają wrócić na rosyjski rynek po zniesieniu embarga żywnościowego, gdyż ich miejsce zajmą inne.

PAP

drukuj