Będziemy się domagać uzasadnienia

Aż trzykrotnie burmistrz warszawskiej Woli podniósł parafii Dobrego Pasterza opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego. O sprawie napisał „Nasz Dziennik” [więcej]. To pierwszy taki przypadek w Warszawie.

Dotychczas roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego 0,3 proc. gruntu wynosiła 12 tys. zł. Od 1 stycznia przyszłego r. opłata ma wzrosnąć do ponad 37 tys. zł.

Proboszcz parafii ks. prałat dr Zdzisław Struzik, podkreśla, że podwyżka jest nieuzasadniona i odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.Na razie aktualizacja opłaty jest zawieszona i do zakończenia postępowania i orzeczenia w tej sprawie parafia płaci starą stawkę.

Wiceprzewodniczący rady dzielnicy z PiS Piotr Milowański decyzję burmistrza uważa za skandaliczną i zapowiada konkretne działania.

– Będziemy się na pewno domagać od pani burmistrz uzasadnienia tej decyzji. Chcemy by przedstawiła radnym czemu padł taki werdykt i jakie były jego przyczyny. Pisałem już prośbę do pani burmistrz w tej sprawie. Chciałem by pisemnie odpowiedziała na pytania o uzasadnienie swego postanowienia oraz czy takiego typu decyzje zostaną podjęte w stosunku do pozostałych wolskich parafii. W odpowiedzi na pytania księdza proboszcza, pani burmistrz stwierdziła, że jest to jakby początek pewnych działań podejmowanych przez urząd dzielnicy. Tego typu działania dalej będą kontynuowane. Czyli można się domyślać, że pozostałe wolskie parafie również czeka podobna sprawa. Będziemy robić wszystko, aby ta szkodliwa decyzja została cofnięta – powiedział wiceprzewodniczący rady dzielnicy  Piotr Milowański

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami dopuszcza możliwość aktualizacji opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, ale wskutek zmiany jej wartości. Ta jednak w parafii Dobrego Pasterza zmianie nie uległa.

Parafia nie prowadzi żadnej działalności komercyjnej, gospodarczej, rolniczej ani wytwórczej, a utrzymuje się ona z ofiar wiernych. W ostatnim czasie nie nastąpiło też wyposażenie nieruchomości w dodatkowe urządzenia infrastruktury – zaznaczaks. prałat Zdzisław Struzik.

Ks. proboszcz przypomina, że działka została oddana w użytkowanie wieczyste parafii, która pełni funkcje wiele funkcji społecznych m.in. opiekę nad biednymi rodzinami, udziela pomocy w przypadku klęsk żywiołowych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl