fot. PAP/EPA

Premier: Powstańcy z getta warszawskiego walczyli przede wszystkim o godność

Powstańcy z getta warszawskiego walczyli nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o godność, z której Niemcy chcieli ich brutalnie odrzeć – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. W piątek przypada 76. rocznica wybuchu powstania w Getcie.

,,Powstańcy z Getta Warszawskiego walczyli nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o godność, z której Niemcy chcieli ich brutalnie odrzeć. Warszawa to miasto wolności, buntu przeciw niemieckiemu barbarzyństwu i heroicznej odwagi uczestników obu Powstań” – napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali Getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu [czytaj więcej].

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

PAP/RIRM

drukuj