PAP/Marcin Gadomski

Premier M. Morawiecki: Naszym zadaniem jest budowanie takiej Polski, o jakiej marzyli powstańcy

Dziś naszym wspólnym zadaniem, jest budowanie takiego świata, takiej Polski, o jakiej marzyli powstańcy – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do biorących udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bitwy i egzekucji w Pęcicach.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1155467815316598785

Drugiego sierpnia 1944 roku pod Pęcicami jednostki wojskowe Armii Krajowej należące do IV obwodu „Ochota” stoczyły walkę z wojskiem niemieckim. W wyniku walk 60 powstańców warszawskich wzięto do niewoli, poddano torturom, a potem rozstrzelano w cegielni w Pęcicach.

W niedzielę w kościele w Pęcicach Mszą świętą w intencji powstańców warszawskich IV obwodu Ochota i batalionu Zośka AK rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. W uroczystym Apelu Pamięci przed powstańczą mogiłą Pomnikiem – Mauzoleum wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak, który przeczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do osób biorących w uroczystościach.

„W 75 rocznicę Powstania Warszawskiego, jak co roku czcimy bohaterów naszej wolności, którym zawdzięczmy niepodległą Polskę. Tutaj przy pomniku mauzoleum w Pęcicach wspominamy poległych i zamordowanych powstańców IV Obwodu Ochota i Batalionu Zośka AK” – napisał premier.

Jak dodał, „chyląc czoła przed postawą powstańców warszawskich oddajemy hołd żołnierzom. Tym, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku oddali życie i tym, którzy jako świadkowie historii są wciąż wśród nas”.

„Wyrażamy wdzięczność i głęboki podziw wobec ludzi, którzy bez wahania położyli swoją przyszłość na szali wolności Ojczyzny” – podkreślił szef rządu w liście.

„Wiemy dobrze, że opowieść o powstaniu istnieje dzięki naszej pamięci. To budujące widzieć, jak w coraz większym stopniu staje się ona elementem polskiej tożsamości” – napisał.

W jego ocenie legenda Powstania Warszawskiego pozostaje wciąż żywa.

„Kolejne pokolenia porusza historia młodych ludzi, którzy chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – zauważył Mateusz Morawiecki.

Szef resortu obrony przypomniał natomiast, że „nie ulega wątpliwości, jak bardzo ważnym elementem naszej polskiej tożsamości jest postawa powstańców warszawskich”.

„To są ideały, wokół których kształtujemy postawy dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Szczególnie w sposób bezpośredni do tradycji Armii Krajowej nawiązuje służba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej” – stwierdził.

Szef MON w swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na wartość wolności.

„Dziś Polska jest oazą wolności. Ale wolność jest nam dana i zadana. Pamiętajmy o tym, żeby o wolność naszą, naszej Ojczyzny dbać na co dzień” – powiedział.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl