fot. PAP/Jacek Turczyk

Premier M. Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową

Polska otwiera się na dostawców gazu ze USA. Powinniśmy być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu wziął udział w polsko–amerykańskim szczycie gospodarczym w Warszawie. Spotkanie odbyło się po raz trzeci. Konferencja jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących dwustronnych relacji w zakresie wymiany handlowej i inwestycji. Na szczyt przybyli m.in. liderzy środowisk biznesowych z Polski i USA.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu mówił o imporcie gazu zmiennego z USA. Zwrócił uwagę, że Europa ma niedobór surowca. W tym kontekście zwrócił uwagę na znaczenie, jakie może odegrać na tym polu właśnie Polska.

– Staramy się rozwinąć hub Europy Środkowej dla gazu ziemnego. Dzisiaj cała Europa środkowa zauważa zdecydowanie brak równowagi ze względu na Gazprom oraz Rosję. Z pomocą Stanów Zjednoczonych oraz mając na uwagę rewolucje gazu łupkowego chcielibyśmy, aby wszyscy na tym rozwiązaniu wygrali – Unia Europejska, Polska oraz Stany Zjednoczone – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wydarzenie zorganizowały: Amerykańska Izba Handlowa w Polsce oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Patronat nad wydarzeniem objął m.in. minister przedsiębiorczości i technologii oraz minister spraw zagranicznych.

RIRM

drukuj