fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] M. Morawiecki: Gospodarka się rozkręca

Wczoraj GUS opublikował tzw. szybki szacunek PKB. Wynika z niego, że w drugim kwartale bieżącego roku PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 4,9 proc. rok do roku. Bardzo cieszę się z tego wyniku, gospodarka się rozkręca – komentował w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Wyrównany, czyli porównywalny w pełni drugi kwartał tego roku do poprzedniego to 4,4, a niewyrównany – czyli uwzględniający różnice w liczbie dni wolnych, w sobotach i niedzielach przypadających, 3,9,  przekroczył oczekiwania rynku, bo oczekiwania rynku były nieco niższe – tłumaczył wicepremier.

Jak podkreślił, to bardzo dobry wynik, który „świadczy o tym, że gospodarka się rozkręca, że w coraz większym stopniu kładziemy nacisk na inwestycje”.

– Drugi kwartał – patrząc makroekonomicznie – to kwartał, w którym porównując rok do roku, nie ma już efektu 500 zł. Jak pamiętamy, właśnie pierwszego kwietnia 2016 r., czyli od drugiego kwartału, został przyznany ten dodatek na każde drugie dziecko, a to oznacza, jak ekonomiści porównują, bazę do bazy, ona się zniszczyła z tytułu konsumpcji związanej z „500 plus”. Tak więc ten bardzo mocny wzrost był wzrostem niezwiązanym z wydatkami rządowymi, tylko w dużym stopniu wiązał się z gospodarką przedsiębiorstw, z inwestycjami, z eksportem, importem – a głównie z bardzo mocnym eksportem – mówił minister rozwoju i finansów.

Gość Radia Maryja dodał, że szczegółowe dane poznamy za 2 tygodnie, „ale już teraz można powiedzieć, że gospodarka polska jest na właściwym trakcie.

Pytany o prognozy gospodarcze na rok 2018, wiceszef rządu ocenił, że Polska będzie miała porównywalny wzrost gospodarczy z rokiem bieżącym, ale jak zaznaczył, „kompozycja, czyli części składowe tego wzrostu mogą być nieco inne”.

– Mogą być bardziej korzystne dla długofalowego wzrostu gospodarczego i takich bym sobie życzył, czyli: jeszcze mocniejszy przyrost inwestycji w przyszłym roku w porównaniu do tego roku i solidny eksport, przy konsumpcji utrzymanej na przyzwoitym poziomie – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz  Morawiecki w „Aktualnościach dnia”.

Gość Radia Maryja stwierdził też: „Myślę, że w tym roku przekroczymy 150 mld zł, jeśli chodzi o wpływy samego VAT do budżetu, ale również zwiększymy wpływ CIT”.

– Przez osiem lat ten podatek praktycznie nie wzrósł prawie wcale, a nawet spadł. (…) W naszych pierwszych dwóch latach on znacząco przyrośnie. Pokazujemy, że rzeczywiście można, dbając o te procedury i procesy podatkowe, i stosując zaawansowane mechanizmy finansowe analizy danych, które u nas w MF stosujemy można skutecznie walczyć z mafiami VAT-owskimi, można skutecznie walczyć z oszustwami podatkowymi i można dzięki temu do budżetu pozyskać dziesiątki miliardów złotych więcej – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Całą rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj