Premier Morawiecki udaje się z wizytą do Czech

Premier Mateusz Morawiecki udaje się dzisiaj z jednodniową wizytą do Karlowych War w Czechach, gdzie spotka się z premierem Andrejem Babiszem. Tematami rozmów będą m.in. współpraca dwustronna oraz bieżąca agenda unijna.

– Rozmowa szefów rządów będzie dotyczyć dwustronnej współpracy gospodarczo-politycznej oraz infrastrukturalnej, a także bieżących kwestii z agendy UE – powiedziała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Podczas wizyty premierzy Polski i Czech spotkają się również z przedsiębiorcami obu krajów.

– Premierzy Polski i Czech wezmą także udział w spotkaniach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach – dodała rzeczniczka rządu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna, 53. edycja imprezy, odbywa się w dniach 29 czerwca-7 lipca.

Według informacji PAP w delegacji przedsiębiorców, którzy będą towarzyszyć premierowi, mają znaleźć się m.in. prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Tomasz Fill, prezes PAIH Tomasz Pisula, prezes Impel Grzegorz Dzik i prezes spółki Synthos Zbigniew Warmuz.

Zgodnie z danymi GUS Czechy znalazły się na drugim miejscu w 2017 r. w strukturze eksportu Polski z udziałem 6,4 proc. całkowitego eksportu (ok. 13 mld euro). Natomiast import z Czech do Polski wyniósł 4 proc. całkowitego importu (ok. 8,2 mld euro). Według szacunków GUS w 2017 roku obroty polsko-czeskiej wymiany handlowej wzrosły do 21,2 mld euro wobec 12,8 mld euro zanotowanych w 2010 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl