fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Polska jest przyjacielem i orędownikiem Mołdawii na forum UE

Polska jest przyjacielem i orędownikiem Mołdawii na forum Unii Europejskiej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefową rządu tego kraju. W siedzibie KPRM w Warszawie doszło do spotkania premierów; odbyły się także obrady delegacji Polski i Mołdawii.

Główne tematy rozmów to m. in. realizowane i planowane projekty wsparcia mołdawskiej transformacji i sytuacji finansów publicznych. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska wspiera Mołdawię i jest orędownikiem unijnych aspiracji tego państwa.

Premierzy potwierdzili wolę realizowania zawartej przed laty umowy partnerskiej. Mateusz Morawiecki i Natalia Gavrilita poruszyli też kwestię rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz kryzysu uchodźczego.

– Dzisiaj Mołdawia i Polska odrabiają lekcje i pokazują właściwe stanowisko w odniesieniu do dramatycznego konfliktu, który dzieje się za naszą wschodnią granicą Polski i północno-wschodnią granicą Mołdawii. W interesie całej Europy jest, aby imperializm rosyjski zakończył swoje działania najszybciej, jak to jest możliwe po to, żeby państwa w tej części Europy mogły się zacząć na powrót spokojnie rozwijać – mówił premier Polski.

W ramach wizyty premierzy Polski i Mołdawii podpisali dwie umowy. Pierwsza dotyczy udzielenia przez nasz kraj długoterminowej pożyczki opiewającej na 20 mln euro. Druga jest związana z programem wykonawczym w ramach kultury, edukacji i nauki na lata 2022-2025.

Zuzanna Dąbrowska /RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl