fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom

Sejm przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom. Regulacja ma m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL.

Za nowelą głosowało 434 posłów, przeciw było 10, a jeden wstrzymał się od głosu. Regulacja zakłada m.in. tymczasowe dopuszczenie lekarzy z Ukrainy do wykonywania zawodu w Polsce w celu udzielania pomocy medycznej uchodźcom. Nowelizacja wprowadza również zapisy, które umożliwią finansowanie działań polskich służb na rzecz bezpieczeństwa uchodźców z Funduszu Pomocy.

W przepisach znalazły się także rozwiązania dla obywateli Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną. Przewidują one m.in. wydawanie białoruskim uchodźcom z Ukrainy wiz humanitarnych w naszym kraju.

Ustanowiony ma być nowy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy na okres trzech lat po wygaśnięciu takiej wizy. Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, Paweł Szefernaker, wskazał w Sejmie, że nowela daje narzędzia usprawniające nadawanie numeru PESEL.

– Możliwość zwiększenia możliwości pracy w punktach urzędników administracji rządowej. To powinno mocno pomóc. W tej chwili kolejki są tylko w dużych miastach. W małych miejscowościach nie ma tak dużych kolejek do nadawania numeru PESEL. Myślę, że nie jest to dobry pomysł, by takie punkty tworzyć na granicy. Mobilizujemy się, aby najlepiej to było w dużych miastach i we współpracy z dużymi miastami przygotowaliśmy rozwiązania ustawowe, które są w tym projekcie – mówił Paweł Szefernaker.

Nowela trafi teraz do prac w Senacie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl